İçeriğe atla

Yenikaş, Aydıncık: Revizyonlar arasındaki fark

k
Köy halkı 1960'lı ve önceki yıllarda, yalnızca kuru [[tarım]] ve [[hayvancılık]] ile meşgul olduklarından oldukça geniş bir alana yerleşirler. Bu nedenle 1960'lı yıllara değin köyde sosyal ilişkiler fazla gelişmemiştir. Köy halkı 1960'lıyıllardan itibaren -özellikle 1970'lı yıllardan sonra, yavaş yavaş "yarı-yerleşik yaşam"dan "tam-yerleşik yaşam" biçimine geçmeye başlar. Bu yıllardan sonra köyde sosyal ilişkiler doğal olarak giderek artar.
 
Köy halkı 1960'lı -özellikle de 70'li yıllardan sonra, hızlı bir şekilde hayvancılık ve kuru tarımtarımı bırakıp sulu tarıma geçer, buna bağlı olarak da köyde tam yerleşik hayat başlar. Sulu tarım bu yıllarda daha çok plastik örtü altı, sonraki yıllarda ise cam örtü altı sebze yetiştiriciliği şeklinde yapılır. Köyde sebze ve meyve yetiştiriciliği ile ilgili işleri genelde sabahları ya da öğle sonları (ikindi üzeri), özellikle bayanlar komşu bayanları evlerine davet ederek "ikindi oturmaları" düzenler. Bu davetlerde, genellikle [[batırık]], [[kısır]], [[gömme çörek]], [[sıkma]] gibi yerel yiyecekler eşliğinde çay içilip sohbet edilir. Bu sırada beyler, kahvehanelere gidip arkadaşlarıyla ya sohbet ederler ya da bir-iki el oyun oynarlar.
 
Köyde sebze sezonu, aşağı yukarı yaz mevsiminin ilk ayı olan Haziran ayı başlarında son bulur. Haziran ayı içinde köy halkının çoğu Yağrat, Karagöl ve Akçayayla yaylalarına göçerler. Yaz ayları başlarında köy halkının yaylalara göç etmesinin nedeni, hem eski konar-göçer alışkanlıklarını bir süreliğine yeniden yaşamak hem kış ve sonbaharın yorgunluğunu atmak için dinlenmek, yaylamak hem de kaliteli bir yaşam için gerekli olan bir ek gelir olanağına kavuşma düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Bu yaylalarda aileler, hem yaylalamakta hem de yaptıkları ek bir iş ile yaz aylarını iyi değerlendirmeye çalışmaktalar. Yaylalarda halk, sahilde sonbahar ve kış mevsimi boyunca yaptıkları emek-yoğun işlerin sitresini, zaman zaman şenlikler düzenlemek suretiyle atarlar.
848

düzenleme