İçeriğe atla

Yenikaş, Aydıncık: Revizyonlar arasındaki fark

k
=== Yerleşim ===
 
Köyün Soğuksu mıntıkasında, biri halen Soğuksu (merkez), diğeri Kesme'de olmak üzere aynı isimle anılan 2 mahallesi var. Ancakİki sonbinli yıllardayılların köybaşlarında, Soğuksuköyün mıntıkasınınyerleşim bölgesi olan Soğuksu'nun batı kesiminde yeralan Mandıra ile doğu kesiminde yer alan Çaltılı'ya doğru genişleme göstermektedir.
 
Köyün Soğuksu (merkez) Mahallesi'nde, köy tüzel kişiliğine kayıtlı iki katlı bir binada muhtarlık odası ile sulama kooperatifi yönetim odası bulunmaktadır. Köyün bu taşınmazlarına ek olarak, Soğuksu Koyu'nun batı kesiminde denize 30 metre mesafede çıkan Tatlısu üzerine kurulmuş bir sulama suyu pompa binası ile aynı koyun doğu kesiminde denize 300 metre mesafede çıkan Soğuksu Çayı'nın üzerine kurulmuş bir köy içme suyu pompa binası da mevcuttur.
 
Köy halkı; sonbahar, kış ve ilkbahar mevsiminde köyün Soğuksu mıntıkasında otururlar. Köy halkının en önemli geçim kaynağı örtüaltı sebze yetiştiriciliğidir. Örtüaltı sebze yetiştiriciliğine en uygun yer, bölgede ikliminin ılıman olması nedeni ile köyün Soğuksu mıntıkasıdır. Köy halkının günümüzde nerdeyse tamamına yakını, Soğuksu'da örtüaltı sebze yetitiriciliği ile uğraşmaktadır. Soğuksu'da sebze sozunu sonbahar mevsiminde başlar yaz mevsimi başlagıcında son bulur. Sebze sezonu sona erdiğinde, köy halkının bir kısmı Suğuksu'da kalırken, bir kısmı köyün Örendüzü, Hasancık ve Yağırat yaylasına, bir kısmı komşu köy [[Pembecik]] köyünün Karagöl bir kısmı da [[Gülnar]] ilçesinin Akçayayla yaylasına göçerler. Köy halkının hemen hemen hepsinin bu yerlerde yayla evleri vardır. Köy halkı bütün yaz boyu, sözü edilen bu yaylaların sulak yerlerinde, plastik örtüaltı seralarda sebze yetiştiriciliği ya da açık alanlarda meyve yetiştiriciliği yaparlar.
848

düzenleme