İçeriğe atla

"Alaaddin'in sihirli lambası" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzenleme özeti yok
'''Alaa(e)ddin'in (Sihirli) Lambası''', [[Binbir Gece Masalları]]'nın en ünlülerinden biri. Büyücü bir dervişin Alaaddin adlı bir çocuğu kendi çıkarları için birtakım güç işlere koşmasını ve iki arasındaki mücadeleyi anlatır.
{{çalışma}}
'''Alaa(e)ddin'in Lambası''', [[Binbir Gece Masalları]]'nın en ünlülerinden biri. Büyücü bir dervişin Alaaddin adlı bir çocuğu kendi çıkarları için birtakım güç işlere koşmasını ve iki arasındaki mücadeleyi anlatır.
 
== Masal ==
MasaldaAnlatana göre masalda anlatılan olayların sırası değişse de verdiği mesaj aynıdır; iyi yürekli, gayretli, acar kahramanın (Alaaddin) kişiliği, elde ovulunca içinden bir [[cin]] çıkan sihirli lamba, kötü yürekli büyücü gibi öğeleriyle tanınmıştır. Derviş, Mustafa adlı ölmüş bir terzinin oğlu olan Alaaddin'le yakınlık kurar. Önce yanına alarak ona yardım eder, sonra da dünyanın merkezinde bulunan sihirli lambayı almak üzere onu yeraltına indirir. Orada başına gelenler ve dervişin kendisine yaptıkları Alaaddin'i düşünmeye zorlar. Dervişin iyi niyetli olmadığını, sihirli lambayı kendi çıkarı için istediğini anlayan Alaaddin, türlü serüvenlerden sonra lambayı bularak lambanın içine hapsedilmiş [[cin]]in yardımıyla yeraltından kurtulur ve büyük servet sahibi olunca sultanın kızıyla evlenir ve mutlu bir yaşam sürmeye başlar.
 
 
Alaaddin'in Lambası masalı, sihirli bir araçla istediği her şeyi elde etme gücüne kavuşmanın, insan yaşamını nasıl etkileceğine Doğu dünyasından verilmiş güzel bir örnektir. Masal, 18. yüzyıldan sonra, Binbir Gece Masalları'nın öteki bazı ünlü masallarıyla birlikte Batı dillerinden pek çoğuna çevrilmiş, Alaaddin'in serüvenleri ve sihirli lambası [[Batı dünyası|Batı]]lı insanın dünyasında birçok açıdan simgeleşerek sahne ve sinema yapıtlarına konu olmuştur.
 
== Kaynaklar ==
 
 
 
[[Kategori:Binbir Gece Masalları]]
 
[[ar:علاء الدين (حكاية)]]
[[br:Lamp Aladdin]]
[[ca:Aladí i la llàntia meravellosa]]
[[cs:Aladin]]
[[da:Aladdin]]
[[de:Aladin]]
[[en:Aladdin]]
[[es:Aladino]]
[[eo:Aladino]]
[[eu:Aladino eta kriseilu miragarria]]
[[fa:علاالدین]]
[[fr:Aladin, ou la Lampe merveilleuse]]
[[ko:알라딘]]
[[it:Aladino e la lampada meravigliosa]]
[[he:אלאדין ומנורת הקסמים]]
[[nl:Aladin en de wonderlamp]]
[[ja:アラジンと魔法のランプ]]
[[no:Aladdin]]
[[pl:Aladyn]]
[[pt:Aladim]]
[[ro:Aladin]]
[[ru:Аладдин]]
[[simple:Aladdin]]
[[sr:Аладин]]
[[fi:Aladdin ja taikalamppu]]
[[sv:Aladdin]]
[[vi:Aladdin và cây đèn thần]]
[[zh:阿拉丁]]
59.676

düzenleme