İçeriğe atla

Vikipedi:Okul projeleri: Revizyonlar arasındaki fark

yazım, replaced: yanısıra → yanı sıra (2) using AWB
(yazım, replaced: yanısıra → yanı sıra (2) using AWB)
==Genel Bakış==
 
Eğer bir okulda veya üniversitede öğretmen ya da profesörseniz, derslerinizde Vikipedi'yi açık içerikli bir web sitesi örneği olarak kullanmanızı öneririz. Bunu yapacak ilk kişi siz olmayacaksınız, bu türden pek çok proje, hem öğrencilerin bilgisini arttırmakta hem de Vikipedi'ye yararlı bilgilerin girilmesini sağlamaktadır. Normal ev ödevlerine göre bu tür bir çalışmanın avantajı, öğrencilerin gerçek yaşamın içinden herhangi bir konuyla uğraşması ve böylece olayın eğitici olmasının yanısırayanı sıra ilginçlik de kazanmasıdır. Öğrenciler, kendi yaptıkları çalışmayı tüm dünyanın gördüğünün bilincindedir ve büyük olasılıkla kendilerini ödeve daha çok vermektedirler. Ayrıca, bu tür bir çalışma ile öğrenciler, ders notları ve makaleler üzerinde işbirliği içerisinde çalışma şansını elde edecekler ve bu emekleri, kağıt-kalemle yapılan çalışmaların bir kenara atılıp unutulmasının tersine, çevrimiçi bir kaynak olarak kalacaktır.
 
Lütfen [http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:School_and_university_projects_-_instructions_for_teachers_and_lecturers okul ve üniversite projeleri - öğretmenler için yönergeleri] okuyun. Ayrıca [http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:School_and_university_projects_-_instructions_for_students okul ve üniversite projeleri - öğrenciler için yönergeleri de] öğrencileriniz için yararlı bir kaynak olarak değerlendirebilirsiniz. Öte yandan, [http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:School_and_university_projects/Piotrus_educational_boilerplate okul ve üniversite projeleri - ders içeriği/planını da] kullanmak isteyebilirsiniz.
 
== Düşünceler ve öneriler ==
Vikipedi'nin [[Yardım:İçindekiler/Politika ve yönergeler|politika ve yönergeleri]] yazılı talimatların yanısırayanı sıra yazıya dökülmemiş bazı gelenekleri de içerir ki bu da yeni gelen bir kullanıcı için kavranması zor bir durum yaratabilir. Pek çok Vikipedist, burada işleri nasıl yaptığımız konusunda yeni gelenlere yardımcı olacaktır. Ancak, sınıfınızın esenliği açısından buraya önce sizin katkıda bulunmanızı ve Vikipedi ile yeterince aşina olduktan sonra öğrencilerinizi yollamanızı kuvvetle tavsiye ederiz. Eğer öğrencilerinize, uygun şekilde rehberlik yaparsanız, herhangi bir problemle karşılaşma olasılıkları daha düşük olacaktır.
 
Öğrencilerinizin buraya '''ne tür''' katkılarda bulunacağı önemlidir. Vikipedi bir ansiklopedi olup içerdiği konular hakkında biraz muğlak sayılabilecek standartları vardır. Konularımızın sınırları ile ilgili bilgiyi [[Vikipedi:Vikipedi ne değildir|Vikipedi ne değildir]] sayfalarında bulabilirsiniz.
4.529

düzenleme