İçeriğe atla

"Mehmet Rüştü Uzel" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
İlk öğretimini Reyhan Paşa İlk Okulunda, orta öğretimini Bursa Mülki İdaresinde yaptı. Üniversitesinde [[1913]] yılında mezun oldu. Öğretmenlik mesleğine [[Kastamonu Lisesi]]'nde Fizik-Kimya öğretmeni olarak 1914 yılında başladı. [[İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu]]'nda ve [[Galatasaray Lisesi]]'nde kimya öğretmenliği yaptı. [[İstanbul Kız Öğretmen Okulu]] müdürlüğünde bulundu.
 
Sanat okulları İdaresinin, vilayetlerinde, Milli Eğitim Bakanlığının devredilmesi üzerine 1927 yılında Yüksek ve Mesleki Öğretim Genel MüdrlüğüneMüdürlüğüne atandı. 1930-1933 yılları arasında talim ve terbiye kurulu üyeliğinde bulundu. Mesleki ve Teknik Öğretim Dairesi kurulunca bu dairenin Genel Müdürlüğüne getirildi ve 1941 yılına kadar bu görevde çalıştı. 1941 yılında Mesleki ve Teknik Öğretim Müsteşarı oldu. Bu görevden [[1950]] yılında [[emekli]] oldu.
 
[[İtalya]]’da orta derecede Genel ve Mesleki Öğretim dalı rapor niteliğini taşıyan bir kitabıdakitabı da bulunan Mehmet Rüştü Uzel 20 Ocak 1965 yılında vefat etti.
 
"Türkiye’de Meslekî ve Teknik öğretimin, gerçek kurucusu Rüştü Uzel (1891-1965) Fransa’da Klerman-Ferrand Üniversitesinde genel kimya, sınaî kimya, ziraî kimya öğrenimi görmüştür. 1913’de yurda döndükten sonra çeşitli okullarda öğretmenlik ve yöneticilik yapmıştır. Sırasıyla Yükseköğretim Müdürlüğü, Meslekî ve Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve Meslekî ve Teknik Öğretim Müsteşarlığı görevlerinde bulunmuştur.
1.858

değişiklik