"Sorguntatlısı, Sorgun" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
'''Sorguntatlısı''', [[Yozgat]] ilinin [[Sorgun, Yozgat|Sorgun]] ilçesine bağlı bir [[Köy|köydür]].
kayitlara gecen koyun cumhuriyet tarihinden sonra olan tarihcesidir.cumhuriyet oncesi soyledir.koy tekbag tepesinin batiya bakan eteklerinde' yortan esmesinin 100 metre yukarisinda 7 hane olarak yasamislar.ismide yogurt-han olarak bilinmekdedir.ancak o donemdeyortan mevkiginde bulunan cayirlar buyuk sazliklarla dolu cayirla yerlesim yeri arasi yakin oldugundan kurtlar vb zararli hayvanlar burda dogan cocuklara ve hayvanlara zarar verdiginden'o donemde silah vb savunma aletleri olmadigindan buyukler sirayla cocuklarini ve hayvanlarini beklermis ve sonunda busekilde surekli yasamanin zor olduguna karar verip bugunku koyun bulundugu yere goc etmeye karar vermisler.koyun bugunku bulundugu yere goc etmelerindeki etgen iki kaya arasindan cikan yukari esme sidir.dedlerimizin babalarinin anlattiklari budur yortana bu tarif edilen yere gitdiginizde halen ev kalintilari ve temeller gorursunuz.bunlarinda bilinmesini istiyorum saygilarimla 66AYDIN66
 
Aydın beye verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz.
 
Köyün yerşelim tarihi çok eskidir. Eski dönemlerde köyde her evde arıcılıkla uğraşıldığından balın fazla olmasından dolayı ismi tatlı köyü olarak kalmıştır.Sorgun tatlısı ismi Akdağmadeninde de aynı isimden olduğundan ayırt etmek içindir. Göç nedeniyle şuanda köyde hane sayısı 35-40 civarındadır. Sorgunun en güzel köylerinden biridir. Okul, Cami ve mezarlıkların etrafı koruma duvarıyla çevrilmiştir.
 
Köyümüzün sosyal gelişimine yönelik önemli katkılarından dolayı sayın
Kemal Yıldız, Osman Turgut, Emin Yıldız, Veysel Şıvgın, Osman Gayretli, Nurettin Yıldız, Erdal Şıvgın ve ismini zikredemediğimiz büyüklerimize sonsuz teşekkürler.
 
Kendilerinin köyümüze bundan sonrada maddi ve manevi desteklerini bekliyoruz.
 
Şunu çok iyi biliyoruzki gitmesekte görmesekte o köy bizim köyümüz.
 
===Kültür===
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü