İçeriğe atla

"Dolandırıcılık" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
k
k
'''Dolandırıcılık''', en genel anlamıyla aldatma amacı ile yapılan kasıtlı eylemdir. SahtekârlıkDolandırıcılık, olaraktürlerine dagöre adlandırırfarklılık gösterebilmektedir. Arkeoloji, edebiyat, emlâk, belge sahteciliği vb. dolandırıcılık türleri vardır<ref>[http://en.wikipedia.org/wiki/Forgery Forgery]</ref>.
 
== Türkiye ==
[[Türk Ceza Kanunu]]'nun 157. maddesine göre, "hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan bir kişi" dolandırıcılık suçunu işlemiş olur ve bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına çarptırılabilir.<ref name="TCK">[http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu], TBMM, 2 Mart 2010 tarihinde erişildi.</ref> 158. maddeye göre dolandırıcılık suçunun aşağıdaki durumlarda işlenmesi hâlinde, "nitelikli dolandırıcılık" suçundan iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur:<ref name="TCK"/>
 
Dolandırıcılık, türlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Arkeoloji, edebiyat, emlâk, belge sahteciliği vb. dolandırıcılık türleri vardır<ref>[http://en.wikipedia.org/wiki/Fakery]</ref>.
* Dinî inanç ve duyguların istismar edilmesi.
* Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak.
55.424

değişiklik