İçeriğe atla

"Dolandırıcılık" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
(taslak)
 
== Türkiye ==
[[Türk Ceza Kanunu]]'nun 157. maddesine göre, "hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan bir kişi" dolandırıcılık suçunu işlemiş olur ve bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına çarptırılabilir.<ref name="TCK">[http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu], TBMM, 2 Mart 2010 tarihinde erişildi.</ref> 158. maddeye göre dolandırıcılık suçunun aşağıdaki durumlarda işlenmesi hâlinde, "nitelikli dolandırıcılık" suçundan iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur:<ref name="TCK"/>
* Dinî inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle.
* Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak suretiyle.
* Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle.
* Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasî parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle.
* Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarakolması.
* Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle.
* Basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle.
* [[Ticaret|Tacir]] veya [[şirket]] yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; [[kooperatif]] yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında.
* Serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle.
* [[Banka]] veya diğer [[kredi]] kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla.
* [[Sigorta]] bedelini almak maksadıyla.
55.424

değişiklik