İçeriğe atla

"Eros Ramazzotti" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
'''Eros Luciano Walter Ramazzotti''', bilinen adıyla '''Eros Ramazzotti''', İtalyan şarkıcı ve söz yazarı.<ref name="Starporträt:Eros Ramazzotti">{{cite web |url=http://www.elixic.de/Eros-Ramazzotti/|başlık=Starporträt:Eros Ramazzotti |publisher=elixic.de|erişimtarihi=2007-10-21|dil=Almanca}}</ref>
 
1984'ten bu yana yayımladığı 11 stüdyo albümü, 1 [[EP]], 2 toplama albüm, 2 konser albümü ve 35 single ile [[Avrupa]]'nın yanı sıra Güney ve Orta Amerika'da da yüksek satış başarısı yakalamış, müzik kariyeri boyunca 40 milyon kopya satmıştır.<ref name="Biography Eros Ramazzotti on Sony Music Germany">{{cite web |url=http://www.sonybmg.de/artists2.php?iA=4&artist=8239|başlık=Biography: Eros Ramazzotti on Sony Music Germany|yayımcı=[[Sony Music]] Almanya|erişimtarihi=2008-11-23|dil=Almanca}}</ref> [[Cher]], [[Tina Turner]], [[Andrea Bocelli]], [[Patsy Kensit]], [[Anastacia]], [[Joe Cocker]], [[Luciano Pavarotti]], [[Laura Pausini]] ve [[Ricky Martin]] gibi birçok prestijli şarkıcıyla da düet yapmıştır.<ref name="Biography Eros Ramazzotti on Sony Music Germany"/>
 
==Biyografi==
28 Ekim 1963 yılında Roma’ya yakın bir kasaba olan Cinecitta’da doğmuştur. Daha çocukluğundan itibaren film setleri ile tanışmış; reklam filmi, okul müsameresi gibi etkinliklerle sahnelere alışmıştır. Ancak müziğe başlamasında asıl desteği bir boyacı olan babasından görmüştür. Ortaokulu bitirir bitirmez konservatuvar sınavlarına girmiş fakat hocaları tarafından “uygun” olmadığı gerekçesi ile kabul edilmemiştir.
1981 yılında kendi yazdığı bir şarkı ile Castrocaro’da yapılan “Yeni Sesler” yarışmasına katılmış, finallere kadar yükselmesine rağmen 1.liği alamamıştır. Fakat burada gösterdiği performans ile ilk plak sözleşmesini imzalamıştır. Bunun üzerine müzik dünyasına daha yakın olabilmek için annesi Raffaella ve erkek kardeşi Marco ile beraber plak endüstrisinin merkezi konumundaki Milan’a taşınmışlardır. Burada 1982 yılında ilk debutu olan “Ad Uno Amico” adlı parçayı hazırlar. Ancak hala genç bir yetenek olarak görüldüğü için Renato Brioschi’nin yanına gönderilir.
 
===Müzikte ilk adımlar===
Ortaokulu bitirir bitirmez konservatuvar sınavlarına girmiş fakat hocaları tarafından “uygun” olmadığı gerekçesi ile kabul edilmemiştir. 1981 yılında kendi yazdığı bir şarkı ile Castrocaro’da yapılan “Yeni Sesler” yarışmasına katılmış, finallere kadar yükselmesine rağmen 1.liği alamamıştır. Fakat burada gösterdiği performans ile ilk plak sözleşmesini imzalamıştır. Bunun üzerine müzik dünyasına daha yakın olabilmek için annesi Raffaella ve erkek kardeşi Marco ile beraber plak endüstrisinin merkezi konumundaki Milan’a taşınmışlardır. Burada 1982 yılında ilk debutu olan “Ad Uno Amico” adlı parçayı hazırlar. Ancak hala genç bir yetenek olarak görüldüğü için Renato Brioschi’nin yanına gönderilir.
 
===San Remo müzik festivali===
Böylece beklenen başarı, 1 yıl sonra özverili bir çalışma sürecinin ardından gelir. 1984 yılında San Remo müzik festivalinde yanında yetiştiği Brioschi ile beraber yazdığı “Terra Promessa” ile 1.lik ödülü alır ve anlaşma yaptığı plak şirketinin girişimleri ile ilk albümünü tanıtmak amacıyla pek çok Avrupa ülkesini kapsayan bir turneye çıkar.
1985 yılında San Remo’da şansını bir kere daha denemek ister. Ancak “Una Storia Impotante” adlı şarkısı ile ancak 6.lık alabilir. Ancak aynı şarkı Fransa’da 1 milyon kopya satmayı başarır.
1986 yılında, 2. albümü “Nuovi Eroi” adlı albümü piyasaya sürer ve bu albümden “Adresso Tu” adlı şarkı ile tekrar katıldığı San Remo’da yine 1.lik elde eder.
 
===Uluslararası ün===
1987 yılında 3. albümü “In Certi Momenti”yi piyasaya sürer. Bu albümde Patsy Kensit ile beraber söylediği “La Luce Buona Delle Stelle” pek çok Avrupa ülkesinde 1 numara olma başarısını gösterince Eros Ramazotti, 9 ay sürecek bir Avrupa turnesi düzenler. Bu turne sadece Avrupa’da değil, tüm Dünya’da bir anda tanınmasını sağlar.
Ramazzotti, 1987'de kazandığı bu başarının üzerine 1988 yılında “Musica E” adlı mini bir albüm daha hazırlar. Bu albüm büyük bir başarıya ulaşamaz.
1990 yılında 5.albümünün tanıtımını Venedik’te dünyanın dört bir tarafından gelmiş 200 gazetecinin huzurunda yapar. “Il Ogli Senso” adı verilen bu albüm 15 ülkede aynı anda piyasaya sürülür. Böylece Amerikalıların da dikkatini çeker ve Clive Davis’in daveti ile New York’taki Radio City Music Hall'da büyük bir izleyici önünde konser verir. Ramazotti, Amerika’da konser veren ilk İtalyan olarak da tarihe geçer.
Bu albümü uzun bir dünya turnesi takip eder. 4 aralıkta Barcelona’da verdiği konser, radyo ve televizyondan da yayınlanmasının yanı sıra 20.000 kişi toplamayı başarmış, böylece İspanyolların da gönlünü feth etmiştir.
 
1993 yılında yaptığı “Tutte Storie” sadece Avrupa’da 6 milyon kopya satmıştır. Daha önce hiçbir beyaz şarkıcıya klip çekmemesine rağmen Eros Ramazotti için bir ayrıcalık yapan Spike Lee'nin çektiği "Cose Della Vita"nın videoclibi tüm Avrupa’da en çok seyredilen video olmuştur. Ramazotti bu albümle sadece Avrupa’da turne yapmamış, 15 Latin Amerika ülkesine de turne düzenlemiştir.
Tüm bu başarıların üstüste gelmesi, 1994 yılının Ramazotti için altın bir yıl olmasını sağlar. BMG International ile bir anlaşma imzalar.
 
1995 yılında Rod Steward, Elton John ve Joe Cocker’ın da bulunduğu Avrupa Yaz Festivaline katılır.
===Popülerlik===
19951994 yılında BMG International ile bir anlaşma imzalar. Aynı yıl Rod Steward, Elton John ve Joe Cocker’ın da bulunduğu Avrupa Yaz Festivaline katılır.
13 Mayıs 1996 yılında yapımcılığını tamamen kendisinin yaptığı “Dove C’é Musica” albümünü çıkarır. Hem İtalya, hem de California’da yayınlanan bu albüm 7 milyon satmıştır. Bu yıl aynı zamanda Ramazzotti’nin baba olduğu yıldır. Michelle Hunziker’den Aurora Sophie adlı bir kız çocuğu sahibi olur.
Ekim 1997 yılında en iyi şarkılarının yer aldığı bir albüm çıkarır.Bu albümde “Cose Della Vita” adlı şarkıyı “Can’t Stop Thinking of You” adıyla Tina Turner ile beraber tekrar yorumlarlar ve böylece beraber bir kere daha Amerikada çok satanlar listesine girmeyi başarırlar.
1998 – 2000 yılları boyunca aralarında Tina Turner, Pavarotti, Joe Cocker, Madonna, U2 ve Mustafa Sandal gibi ünlülerin bulunduğu pek çok kişi ile düetler yapar. Bunların neredeyse tamamı hayır kurumları için yapılan konserlerde sunulur.
 
===2000'li yıllar===
2000 yılında yapımcılığını yine kendisinin yaptığı “Come Fa Bene L’amore” albümünü çıkarır. 2001 yılı boyunca da Doğu Avrupa ve Rusya'yı içine alan turnelere çıkar.
2003 yılında 9. albümü “9” piyasaya sürülür. Sadece İtalya’da 1.100.000 kopya satan albüm, dünya çapında 3.5 milyon satma başarısı gösterir.
2004 yılı turnelerle geçer ve günümüze kadar gerek hayır kurumları için gerek kendisi için yaptığı konserlerle kariyerine devam eder.
Eros Ramazotti, 24 yıllık müzik hayatı boyunca yaptığı 9 albüm yaklaşık 35 milyon satış yapmıştır.
 
==Kaynakça==
 
==Dış bağlantılar==
{{commons}}
*[http://www.erosramazzotti.tv/ erosramazzotti.tv uluslararası website]
*[http://www.ramazzotti.com/ Resmi website]
46.414

değişiklik