İçeriğe atla

II. İslam Giray: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
(Yeni sayfa: '''II. İslam Giray''' Krım Hanı. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir.1588 yılında vefat etmiştir. 1584 ila 1588 yılları arasında hüküm sürmüştür. Uzun...)
 
Değişiklik özeti yok
'''II. İslam Giray''' Krım Hanı. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir.[[1588]] yılında vefat etmiştir. [[1584]] ila [[1588]] yılları arasında hüküm sürmüştür.
 
Uzun yıllar Istanbul ve Konya’da yaşadı. Ağabeyi [[II. Mehmet Giray]] Han’ın, [[Özdemiroğlu Osman Paşa]] ile ters düşerek, [[Osmanlı]] idaresindeki [[Kefe]]'yi muhasarası ile başlayan olaylar neticesinde [[Kırım]] hanı olmuştur. Hükümdarlığı [[III. Murat]] dönemine rastlar.
 
Kırım’a ‘han’ sıfatı ile ayak basmasıyla karşısında II. Mehmet Giray’ın oğlu, [[II. Saadet Giray’ıGiray]]’ı bulmuştur. Bu iktidar mücadelesinden Osmanlı’nın desteğini alan II. İslam Giray kazannçlı çıkmıştır.
İslam Giray’a kadar Kırım camilerinde hutbeler hanlar adına okunurdu. Türkiye’de yetişen ve dindar bir kimliği olan II. İslam Giray döneminden, [[Kırım Hanlığı’nınHanlığı]]’nın sonuna kadar, Kırım’da hutbeler halife mevkinde olan Osmanlı padişahları adına okunmuştur.
 
Geçirdiği rahatsızlık sonucu ölen II. İslam Giray, bu gün [[Ukrayna]] sınırları içinde kalan Bucak bölgesinde, Karadeniz sahilinde bulunan [[Akkerman]] Kalesi (Bilhorod-Dnistrowskyj) yakınındaki caminin avlusuna defnedilmiştir.
 
 
601

düzenleme