İçeriğe atla

"Vasko Popa" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Vasko Popa 5 Ocak 1991 tarihinde [[Belgrad]]'da hayatını kaybetti ve bu kentte toprağa defnedildi.
 
== StilTarz ==
Vasko Popa, çoğunlukla [[Fransa|Fransız]] [[sürrealizm]]ine ve özellikle Momčilo Nastasijević'i örnek alarak Sırp halk geleneklerine dayalı öz bir modernist stil benimsedi. Ancak ilginç bir şekilde o dönemdeki ağırlıklı [[sosyalizm]] etkisine rağman üslubunda ve yazılarında hemen hemen hiç Sosyalist Realizm'e değinmedi. Hatta rahatlıkla II. Dünya Savaşı sonrası Yugoslavya'daki yazarlar içinde bu özelliği gösteren ilk edebiyatçı olduğu söylenebilir. Kendine özgü yeni bir edebi dil oluşturan Popa, yazılarında eksiltili, çağdaş ve günlük konuşmalarla süslenmiş cümleleri, eski Sırp gelenekleriyle örülmüş cümlelerle birleştirdi. Eserlerinde efsanevî ve dünyevî ögeler karışıktır. Ayrıca toplu bilinçaltından gün ışığına çıkan mitler sıklıkla yer alır. Kültürel kalıt ve günlük hayata sıklıkla yer verilen bu eserler, barındırdığı özgül ve yoğun olarak süslenmiş soyut ögeleriyle yepyeni bir edebî dil oluşturmuştu.
Vasko Popa wrote in a succinct [[modernist]] style that owed much to French [[surrealism]] and [[Serbia]]n folk traditions (via the influence of Serbian poet Momčilo Nastasijević) and absolutely nothing to the [[Socialist Realism]] that dominated Eastern European literature after [[World War II]]; in fact, he was the first in post-World War II Yugoslavia to break with the Socialist Realism. He created a unique poetic language, mostly elliptical, that combines a modern form, often expressed through colloquial speech and common idioms and phrases, with old, oral folk traditions of Serbia – epic and lyric poems, stories, myths, riddles, etc. In his work, earthly and legendary motifs mix, myths come to surface from the collective subconscious, the inheritance and everyday are in constant interplay, and the abstract is reflected in the specific and concrete, forming a unique and extraordinary poetic dialectics.
 
Popa'nın ilk şiir kitabı olan ''Kora''{{'}}nın yayımlanmasının ardından geniş bir tanınırlık elde etti. Onun bu sekiz kısımdan oluşan ve otuz sekiz yıllık bir birikimle yazılan edebî başarısı geniş bir destek aldığı gibi, Popa'nın ününü hem ülkesinde, hem de dışarıda arttırdı. Popa, eserleri en çok başka dillere çevrilen Sırp yazarlardan biri olmasının yanı sıra, dünya çapında birçok yazarı tarzıyla etkilemektedir.
Since his first book of verse, ''Kora'' (''Bark''), Vasko Popa has gained steadily in stature and popularity. His poetic achievement - eight volumes of verse written over a period of thirty eight years - has received extensive critical acclaim both in his native land and beyond. He is one of the most translated Serbian poets and at the time he had become one of the most influental World poets.
 
== Şiirleri ==
28.993

düzenleme