İçeriğe atla

"Retikülosit" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Yeni sayfa: Retikulositler olgunlaşmamış eritrositlerdir ve normalde kırmızı kan hücrelerinin %0.5-1.5’ ini oluştururlar. Retikulosit sayımı için, Dna ve Rna yı flurosan boyalarla boya...
k (Bot değişikliği Ekleniyor: fa:رتیکولوسیت)
(Yeni sayfa: Retikulositler olgunlaşmamış eritrositlerdir ve normalde kırmızı kan hücrelerinin %0.5-1.5’ ini oluştururlar. Retikulosit sayımı için, Dna ve Rna yı flurosan boyalarla boya...)
Retikulositler olgunlaşmamış eritrositlerdir ve normalde kırmızı kan hücrelerinin %0.5-1.5’ ini oluştururlar. Retikulosit sayımı için, Dna ve Rna yı flurosan boyalarla boyayan otomatize makinalar kullanılır. Bu işlem retikulositleri Dna ya da Rna içermeyen eritrositlerden ve çok daha fazla Dna içeren lenfositlerden ayırır.
'''Retikülosit''', genç, olgunlaşmamış ([[immatür]]) [[eritrosit]] (alyuvar) hücreleri. İnsan vücudundaki [[eritrosit]]lerin yaklaşık %1'ini oluştururlar. [[Kemik iliği]]nde oluşur ve olgunlaşırlar.
 
Retikulosit sayımı yeni üretimi gösterdiğinden, kemik iliği aktivitesi ile doğru orantılıdır. Anemi durumlarında sağılıklı bir kemik iliği üretimi artıracağından, retikulosit sayısı da artacaktır. Hemolitik anemi sırasında olduğu gibi, vücudun kaybettiği eritrositleri replase etmesi gereken durumlarda da retikulasit sayısı artar. Retikulosit sayısının düştüğü durumlar ise; kemoterapi, aplastik anemi, pernisyöz anemi, kemik iliği malignansileri, eritropoetin üretimindeki sorunlar, B9, B12, demir gibi vitamin ve mineral eksiklikleri ve kronik hastalık anemisidir.
Çeşitli boyalarla boyandığında [[mikroskop]] altında belirginleşen, çekirdek artığı olduğu sanılan, [[retiküler]] bir [[RNA]] ağına sahiptirler. Retikülosit olarak adlandırılmalarının nedeni budur. Olgun [[eritrosit]]lerde (alyuvarlarda) çekirdek yoktur. Normal [[Romanowsky boyaları]] ile boyandığında diğer [[eritrosit]]lere oranla daha mavimsi gözükürler. Ayrıca retikülositler diğer [[eritrosit]]lere oranla biraz daha büyüktürler.
 
Kandaki normal retikülosit yüzdesi %0.2-%2.0 arasında değişisir. Retikülosit sayısı [[kemik iliği]] etkinliğine (aktivitesine) dair bir gösterge olabilir. Eritrosit üretiminin arttığı durumlarda retikülosit sayısı ve yüzdesi artar. Örneğin [[hemolitik anemi]] veya [[orak hücre anemisi]]nde. Retikülositlerdeki artışa [[retikülositoz]] denir.
 
[[Kemoterapi]], [[aplastik anemi]] ve [[pernisyöz anemi]]de ise retikülositlerde düşüş görülür.
 
{{Kan}}
 
[[Kategori:Kan hücreleri]]
 
<!-- interwiki -->
 
[[ar:خلية شبكية]]
[[de:Erythropoese#Retikulozyt]]
[[en:Reticulocyte]]
[[es:Reticulocito]]
[[fa:رتیکولوسیت]]
[[fi:Retikulosyytti]]
[[fr:Réticulocyte]]
[[he:רטיקולוציט]]
[[id:Retikulosit]]
[[it:Reticolocita]]
[[ja:網赤血球]]
[[nl:Retikulocyt]]
[[pl:Retikulocyt]]
[[pt:Reticulócito]]
[[sq:Retikulociti]]
[[szl:Retikulocyt]]
[[vi:Hồng cầu lưới]]
6

değişiklik