İçeriğe atla

Atomculuk: Revizyonlar arasındaki fark

k
88.231.47.202 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, TXiKiBoT tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
k (88.231.47.202 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, TXiKiBoT tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
[[Dosya:Demokrit.jpeg|thumb|150px|Atomculuğun önemli filozofu [[Demokritos]]]]
'''Atomculuk Okulu''', [[Materyalizm|maddeci filozoflar]] [[Empedokles]] ve [[Anaxagoras]]'ın ardından [[Leukippos]] ve onun öğrencisi [[Demokritos]] tarafından benzer bir materyalizm doğrultusunda oluşturdukları ve geliştirdikleri [[atom]] düşüncesiyle anılan felsefe siktirlanamına kodum [[Parmanides]]'ın [[Monizm|monist]] yaklaşımına öte yandan [[Anaxagoras]]'ın [[Çoğulcu Okulu|çoğulcu]] yaklaşımına bir tür tepki olarak gelişmiştir; özellikle de birincisine karşıokulu.Demokritos yalnızca varolanları değil ruhu da atomlardan oluşan bir şey olarak düşünerek materyalizmi ileri noktalara taşımış, felsefe tarihinde materyalizm eğilimi için en güçlü başlangıç noktalarından birini meydana getirmiştir.
 
Atomcu okul bir yandan [[Parmanides]]'ın [[Monizm|monist]] yaklaşımına öte yandan [[Anaxagoras]]'ın [[Çoğulcu Okulu|çoğulcu]] yaklaşımına bir tür tepki olarak gelişmiştir; özellikle de birincisine karşı.Demokritos yalnızca varolanları değil ruhu da atomlardan oluşan bir şey olarak düşünerek materyalizmi ileri noktalara taşımış, felsefe tarihinde materyalizm eğilimi için en güçlü başlangıç noktalarından birini meydana getirmiştir.
 
Atomcu okula göre evren bileşik cisimlerden oluşur, bunlarsa maddenin en küçük ve bölünemez parçası olarak kabul edilen atomlardan meydana gelir. Başka bir açıdan bu okul, evrendeki her şeyin boşluk içindeki hareketleri sonucu meydana geldiğini, dolayısıyla evrende mutlak anlamda bir nedenselliğin varolduğunu, insan ruhunun da daha incelmiş atomların hareketinden oluştuğu, hatta bir yerde tanrıralın bile maddesel olduklarını öne sürer. Atomculuk, materyalizmin bir bicimi olarak daha sonra [[Epiküros]] ve [[Lukre­tius]] tarafından savunulacak ve uzun bir dönem etkisi kaybedecektir. Onun [[17. yüzyıl]]da bilimsel çalışmalar ve teoriler içinde yeniden canlandığını görüyoruz.
23.622

düzenleme