"CRP" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Bot değişikliği Ekleniyor: ca:Proteïna C reactiva; Kozmetik değişiklikler
k (Bot değişikliği Ekleniyor: ca:Proteïna C reactiva; Kozmetik değişiklikler)
Çok basitleştirirsek, yüksek CRP seviyelerinin vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğuna, CRP seviyelerinin azalmasının da iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığına işaret ettiğini söylemek mümkündür.
 
== CRP ne zaman ölçülür? ==
CRP seviyesi aşağıda bazıları listelenen pek çok durumda yükselebilir.
 
CRP özellikle romatoid artrit ve lupus gibi bağ dokusu hastalıklarında hastalığın alevlenmelerinin takibi açısından oldukça faydalıdır.
 
== Normal değerler ==
Ortalama sağlıklı bir kişide CRP seviyesinin 4.9 mg/L’nin altında olması beklenir. Normal değerler deneyin yapıldığı laboratuardan laboratuara farklılık gösterebilir.
 
== Benzer testler ==
Akut iltihabi reaksiyonların bir göstergesi de eritrosit sedimentasyon hızıdır. Eritrosit sedimentasyon hızı çoğunlukla sedimentasyon veya ESR diye kısaltılarak kullanılır ve genellikle 3 değerle raporlanır (30 dakika, 1 saat, 2 saat gibi).
 
CRP sedimentasyona göre daha erken pozitifleşir ve daha çabuk kaybolur. Tedavi başarılı olduysa CRP’nin erken dönemde negatifleşir ancak sedimentasyon hızının normale dönmesi biraz daha zaman alacağından doktorlar çoğu zaman CRP ile birlikte sedimentasyon değerini de görmek ister.
 
== Kalp hastalığında CRP ==
Özel metodlarla ölçülen bir CRP türevi de yüksek hassasiyete sahip (high sensitivity- ya da hs-CRP) C-reaktif proteindir.
 
|}
 
== Kaynakça ==
{{reflist}}
 
== Dış bağlantılar ==
[http://www.mehmet.com/etiketler/crp CRP konulu yazılar]
 
[[Kategori:Kan testleri]]
 
[[ca:Proteïna C reactiva]]
[[da:CRP]]
[[de:C-reaktives Protein]]
183.331

değişiklik

Gezinti menüsü