İçeriğe atla

"Babil ve Asur uygarlıkları" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k (88.252.53.43 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Superyetkin tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Kalde İmparatorluğu, Fırat Irmağı'ndan Mısır'a, Ermenistan'dan Arabistan'a uzanıyordu. Bu dönemde, sanatlar, ticaret ve sanayi çok gelişmişti. Ne var ki bu parlak dönem çok uzun sürmedi. Nebuchadnezzar’ın ölümünden sonra imparatorluk çöküş sürecine girdi.
 
==cart kabakart==
==Çöküş ve yıkılış==
 
Pers İmparatorluğu'nun kurucusu [[Büyük Kiros]] (Kurus), İÖ 539'da Babil ülkesini ele geçirdi. Buna karşın Babil, uzun süre kültürel kimliğini korudu. [[Büyük İskender]], Pers İmparatorluğu'nu ele geçirdiğinde bile Babil hâlâ görkemli bir kentti. Büyük İskender İÖ 323’te bu kentte, Nebuchadnezzar’ın sarayında öldü.
İskender'den sonra bölgeye egemen olan Selevkoslar döneminde Babil bir süre daha önemini korudu. Ama Selevkoslar İÖ 311'de Babil kentinin kuzeyinde [[Seleukeia]] adında bir başkent kurup Babil'de oturanları buraya yerleştirdiler. Babil de zamanla tarihten silindi. Ama Babil uygarlığının izleri varlığını korudu. Örneğin, [[çivi yazısı]] [[Hıristiyanlık]]'ın başlangıcına kadar kullanıldı.
Anonim kullanıcı