İçeriğe atla

Soğurma (fizik): Revizyonlar arasındaki fark

ışıoğın yerine ısının olması lazımdıı
k (2009-05-01 10:10:27 tarihli Pinar sürümü geri getirildi.)
(ışıoğın yerine ısının olması lazımdıı)
{{düzenle|Nisan 2008}}
 
IşığınIsının maddesel ortamlar tarafından emilmesidir. 'fetih, [[orbital]]de bulunan elektronlar [[foton]] soğurarak bir üst enerji seviyesine çıkar. Atomların yörüngelerinde bulunan [[elektron]]lar belirli [[enerji]] seviyelerinde olan orbitallerde bulunurlar. Orbitaller arası enerji farkları her [[atom]]a özgüdür.
[[Işık]] belirli dalga boyuna sahip elektromagnetik ışımadır ve bir enerjiye sahiptir. Bir fotonun Enerjisi E=hυ formülü ile gösterilir. Işığın enerjisi dalga boyu ile ters orantılıdır. Yani ışığın dalga boyu azaldıkça enerjisi artar, dalga boyu arttıkça enerjisi azalır.<br /> Bir atoma orbitalleri arasındaki enerji farkına denk dalga boyundaki bir ışık gönderilirse temel haldeki elektron(lar) bir üst enerji seviyesine çıkarlar ve o ışığı soğururlar. Bu olaya '''ışık soğurulması''' denir.
Işığı en çok soğuran renk siyahtır.Gelen ışıktaki bütün renkleri emer.Fakat diğer renkler Örn:Yeşil sadece yeşil ışığı yansıtır gerisini emer.Yazın açık renkli kıyafetler giymemizin sebebi budur.Beyaz renk ise bütün renkleri geri yansıtır.
Anonim kullanıcı