İçeriğe atla

"Adnan Öztrak" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzenleme özeti yok
(Ulam konum hatası)
[[Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi]]'ni bitirdi. İçişleri Bakanlığı Vekalet Maiyet Memurluğu, Yenice, Elmadağ ve Keçiören Nahiye Müdürlüğü, Şarkikaraağaç ile [[Kızılcahamam, Ankara|Kızılcahamam]]'da Kaymakamlık, Çalışma Bakanlığı Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü, Başbakanlık Genel Teftiş Başmüşavirliği, Basın Yayın Umum Müdürlüğü Fen. Hey. Reisliği, Teknik Malzeme Tedariki Büro Müdürlüğü, Serbest [[avukatlık]] ile [[Türkiye Radyo Televizyon Kurumu|TRT]] Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.
 
Atatürk tarafından [[Sergey Yutkoviç]]'e hazırlatılan "Türkiye’nin[[Türkiye'nin Kalbi Ankara"]] adlı belgeselin yayınını [[10 Kasım]] [[1969]]'da "Bu film ancak Moskova’da seyrettirilebilir. Yayını kesin" diyerek durdurttu. Bu olaydan TRT Program Daire Başkanı [[Mahmut Tali Öngören]]’in görevine önce ara verildi ardından görevinden atıldı. O gecenin yayın sorumlusu gazeteci [[Varlık Özmenek]] ise disiplin cezasına çarptırıldı ve [[12 Mart Muhtırası]]’nın ardından o da TRT’den atıldı.<ref>[http://milliyet.com.tr/Siyaset/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&Kategori=siyaset&ArticleID=982179&Date=24.08.2008&b=Yasakl%FD%20belgesel%20internette "Yasaklı belgesel Çankaya Köşkü'nün sitesinde"] Milliyet website, 24 Ağustos 2008. </ref>
 
Eski İçişleri Bakanı [[Faik Öztrak (milletvekili 1939-1942)|Mustafa Faik Öztrak]]’ın oğlu, eski İçişleri Bakanlarından [[Orhan Öztrak]] ile Devlet Bakanlığı, [[Fahri Korutürk]] ve [[İhsan Sabri Çağlayangil]] dönemlerinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yapmış [[İlhan Öztrak]]'ın ağabeyi ve eski Hazine müsteşarı ve 23. Dönem Tekirdağ milletvekili [[Faik Öztrak (milletvekili)|Faik Öztrak]]'ın amcasıdır.
49.446

düzenleme