"İbn Havkal" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Bot değişikliği Ekleniyor: hy:Իբն-Հաուքալ; Kozmetik değişiklikler
k (Bot değişikliği Ekleniyor: hy:Իբն-Հաուքալ; Kozmetik değişiklikler)
'''İbn Havkal''', veya '''Ibn Hawqal''', (esas ismi ''Ebü'l-Kâsım Muhammed bin Alî en-Nasîbî '') [[Nusaybin]]'de doğmuş<ref> Soucek, Svat, A History of Inner Asia (Cambridge University Press:2000), page 73.</ref> 943 - 969 yılları arası seyahat etmiş 10. yüzyılın ünlü Arap yazarı, coğrafyacı ve tarihçisidir. 977 yılında ''Surat al-Ardh'' (صورة الارض; "Yeryüzü'nün yüzü") isminde eserini yazmıştır. Kitabın çevirisinden onun yaşamından çok az bilgi verilmiştir, onun hocası olan ''İbrahim bin Muhammed el-İstahrî''nin yazdığı ''Al-masaalik al-mamaalik'' (المسالك الممالك) adlı kitabında onun yaşamına pek fazla yer verilmemiştir.
 
Ibn Havkal bir yazardan daha çok; çok seyahat eden, ayrıca seyahatı boyunca gördüğü şeyleri ve alanlar hakkında ilgilenmiş ve araştırmıştır. O yaşamının son otuz yılını uzak Asya ve Afrika'nın bir böümünü gezmeye harcamıştır. Onun bir seyahatı Ekvatorun 20 derece güneyinde doğu Afrika kıyıları boyunca sürdü, o alışılmamış bir şeyi farketti, çok sayıdaki insanların Rûm bölgesinde (kolonilerinde) yaşadığını, deneyim yerine, logik'le çalıştıklarını. Onun tanımlamaları o zamanlar seyahat edenler için önemli ve çok yardımcı olmuştur. ''Surat al-Ardh'' ismindeki kitabında detaylı olarak [[İber Yarımadası]]'ndaki Müslüman [[Endülüs]]'leri, İtalya, özellikle [[Sicilya]]'yı ve "Romalıların Ülkesini" tanımlamıştır.
 
İbn Havkal, Hicrî, 7 Ramazan 331 (Milâdi, 15 Mayıs 943) tarihinde [[Bağdat]]'tan hareket ederek önce Arap yarımadasının çeşitli bölgelerini, 947'den 951'e (336 - 340) kadar Kuzey Afrika ve [[İspanya]] ile Büyük Sahrâ'nın güney kısımlarını, 955'te (344) Mısır, Doğu Anadolu ve [[Azerbaycan]]'ı, 961'den 969'a (350 - 358) yılları arasında İran, Horasan ve Batı Türkistan'ı, 973'de de (362) [[Sicilya]]'yı<ref>Francesco Gabrieli, ''Ibn Hawqal e gli Arabi di Sicilia'', in: ''L'Islam nella storia'', Bari, Dedalo, 1966, sayfa 57, 67.</ref> dolaştı. 951 (340) yılına doğru Ebû Zeyd el-Belhî'nin öğrencilerinden Farslı coğrafyacı ''İbrahim bin Muhammed el-İstahrî'' ile tanışır. İstahrî'nin isteği üzerine onun hocası [[Ebû Zeyd el-Belhî]]'nin Şuverü'l-ekülîm adlı eserini esas alarak yazdığı Şûretü'1-arz adlı kitabındaki haritaları ve bilgileri tashih etti. İstahrî'nin eserini görmesi yazmayı düşündüğü coğrafya kitabı üzerinde etkili oldu. Her ne kadar çalışmasının kaynağı bu eser ise de İbn Hurdâzbih, Ceyhânîve Kudâme bin Cafer'in kitaplarından da faydalanmıştır.
 
Eser ilk defa Michael Jan de Goeie tarafından ''Bibliotheca Geographorum Arabicorum'' serisinin II. cildi olarak yayımlanmıştır (Leiden 1873). Daha sonra Johannes Heindrik Kramers, başta Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'ndeki [399] nüsha olmak üzere çeşitli yazmalarla de Goeie neşrini ve daha sonraki müelliflerin eserden yaptıkları iktibasları karşılaştırarak tenkitli neşrini yapmıştır. 1233 yılında anonim bir örneği kitap olarak yazılmıştır.
 
== Notlar ==
<div class="references-small">
<references/>
== Kaynakça ==
 
== Dış bağlantılar ==
 
[[Kategori:Arap yazarlar]]
[[fa:محمد بن علی بن حوقل]]
[[hu:Ibn Haukal]]
[[hy:Իբն-Հաուքալ]]
[[it:Ibn Hawqal]]
[[pl:Ibn Haukal]]
180.074

değişiklik

Gezinti menüsü