İçeriğe atla

Said bin el-Müseyyeb: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
(Yeni sayfa: '''Said bin el-Müseyyeb''' ([[637-715) Medine'de yaşamış, ''hadis'',''tefsir'' ve ''fıkıh'' alanında tabi'un'un önde gelen müçtehidlerinden biridir. ==...)
 
Değişiklik özeti yok
'''Said bin el-Müseyyeb''' ([[637]]-[[715]]) Medine'de yaşamış, [[''hadis'']],[[''tefsir'']] ve [[''fıkıh'']] alanında [[tabi'untabiin]]'unin önde gelen [[müçtehid]]lerinden biridir.
 
==Yaşamı==
Said, Halife [[Velid]]'in yönetimine akrşı çıkanlardan biri olmuştur ve [[Medine]] valisi [[Hişam]] O'nu tahta bir sopayla, tahta kırılıncaya kadar vurarak işkence etmiş fakat Said geri adım atmamıştır.Arkadaşları O'na, işkenceden kurtulması için Velid'in halifeliğini kabul etmesi ricasında bulundukları zaman O şöyle cevap vermiştir: '' İnsanlar bizi amelde takip ederler.Eğer biz bunu kabul edersek, onlara bunun hesabını nasıl veririz.'' diyerek bunu redddetmiştir.
 
Said, [[Ebu Hureyre]]'nin kızıyla, O'na daha yakın olmak ve daha çok hadis toplamak için evlendi.Halife [[Abdülmelik]], Said'in kızını oğlu Hişam'a ister;fakat tüm tehditlere ve baskılara rağmen kızını medresede öğrenim gören Ebu Veda'a ile evlendirir.
 
 
[[es:Said ibn al Musayab]]
 
[[Kategori:637'de doğanlardoğumlular]] [[Kategori:715'de ölenler]]
Anonim kullanıcı