İçeriğe atla

"Erkek organ (çiçek)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k (Bot değişikliği Ekleniyor: jv:Stamen)
İpçik genellikle silindir biçiminde ya da yassıdır. Biçim ve renk olarak büyük çeşitlilik gösteren başçık ise çoğu kez ''[[teka]]'' adı verilen iki kısımdan (loptan) meydana gelir. Her bir tekada iki [[polen]] kesesi (''[[lokulus]]'') vardır. Polen keselerinde [[polen]]leri meydana getiren [[polen]] ana [[hücre]]leri vardır. Stamenlerin sayısı ve biçimi [[taksonomi]]k ilişkilerin saptanmasında önemli bir etkendir. Satmenler için de [[haploid]] [[spor]] ya da [[polen]] taneciklerinin oluştuğu polen keselerini (mikrosporangiumları) içerir.
 
Polen keseleri içinde meydana gelen polen ana hücreleri [[mayoz bölünme]] ile her biri 4 [[polen]] (polen tetratı) meydana getirir. Başlangıçta tek [[haploit]] [[nukleus]]a sahip olan polenler [[mitoz bölünme]] ile biri [[generatif]] diğeri [[vejetatif]] olmak üzere iki nukleus meydana getirir. Vejetatif hücre polenin çimlenmesi esnasında polen tüpünü meydana getirir, generatif hücre tekrar bölünerek 2 [[sperma]] nukleusu oluşturur.
 
Polenler, [[angiosperm]]lerde çeşitli şekillerde bulunurlar. Genellikle 2 zara sahiptirler, dıştaki [[eksin zar]] olup bu zar sert yapılı ve üzerinde porlar bulunur, içteki [[intin zar]]dır, daha ince yapılıdır. Genç bir anterden enine kesit alınıp incelendiğinde dıştan içe doğru [[epidermis]], [[endotesyum]], [[aratabaka]], [[tabetum]] ve [[polen ana hücreleri]] olarak sıralanırlar. Olgun anterlerde tabetum hücreleri genellikle parçalanmış ve kalıntıları kalmıştır. Polen ana hücrelerinde polen [[tatrat]]ları meydana gelir. Anterler olgunlaştığı zaman boyuna bir yarıkla, enine bir yarıkla, delik veya kapakla açılırlar. Yarıklar anterin iç yüzüne açılıyorsa [[intrors]], dış yüzüne açılıyorsa [[ekstrors]] olarak adlandırılır.
 
[[Kategori:Bitki morfolojisi]]
[[Kategori:Bitki cinselliği]]
 
[[ca:Estam]]
258.828

değişiklik