İçeriğe atla

Hithlum: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
kDeğişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
[[J. R. R. Tolkien]]’in kurguladığı hayalî [[Orta Dünya]] evreninde '''Dor-lóminHithlum''' [[HithlumBeleriand]]’un’ın kuzeyinde ve [[Helcaraxë]]’nin yakınında bir parçasıdırülkedir.
Hithlum, [[Ered Wethrin]] sıradağları ile Beleriand’dan keskin bir şekilde ayrılır ve zaman zaman ülkeyi kaplayan sis dolayısıyla [[Sindarin]] dilinde "Sis gölgesi" anlamında "Hithlum" olarak adlandırıldı; [[Quenya]] karşılığı ise '''''Hísilómë'''''dir. Hithlum’da –[[Noldor]]’un Yüce Kralları’nın salonlarının yer aldığı- [[Mithrim]] ve ayrıca sonraları [[Hador Soyu]]’na verilmiş olan [[Dor-lómin]] adında iki altbölge yer alıyordu.
 
[[Ered Wethrin]] ("Gölge Dağları") güneyden ve kuzeyden ülkeye bir duvar örüyordu ve sıradağlarda sadece bir iki geçit vardı; bu aynı zamanda ülkeye bir savunma avantajı kazandırıyordu. Ülkenin batısında ise [[Ered Lómin]] diğer adıyla "Yankıyan Dağlar" bir duvar oluşturuyordu ve [[Helcaraxë]]’nin kuzeybatısına doğru kıvrılıyordu.
 
Ered Lómin’in batısında ise Beleriand’ın ve Hithlum’un dışında sayılan Lammoth diyarı uzanıyordu. [[Nevrast]] diyarı ise Ered Lómin’in güney sırası vasıtasıyla Hithlum’dan ayrılıyordu. Nevrast hep Hithlum’un bir parçası olarak telakki edildi fakat iklimi Beleriand iklimiydi. Hithlum soğuk ve yağmurlu, buna karşın çok verimli bir araziydi. Noldor ilk kez burada ''Drengist Körfezi''’ne ayak bastı ve ilk kez [[Mithrim Gölü]]’nün kıyılarında kamp yaptı.
 
[[Birinci Çağ]]’ın sonlarında -[[Nírnaeth Arnoediad]]’da kaybedilene dek- Hithlum [[Morgoth]] tarafından sürekli olarak taarruza uğradı. Hadorlular sürüldü, katledildi ya da köleleştirildi, Noldor da zamanında kaçamadığı takdirde Morgoth tarafından köleleştirilmekten kurtulamadı. Morgoth ayrıca bu topraklarda [[Doğudölleri (Birinci Çağ)|Doğudölleri]]ni tuzağa düşürdü.
 
Hithlum [[Öfke Savaşı]]’nda tamamen yok edildi.
 
==Mithrim==
Hithlum'un güney-doğu tarafındaki parçasının adıdır, batısında Dor-lòmin bulunur, bu iki bölge [[Mithrim dağları]] ile birbirinden ayrılır. İklim Hithlum'un geri kalanı gibi serindir, kışları soğuktur ancak yaşamaya uygun bir bölgedir.
Bölge [[Mithrim Gölü]]'ne de ev sahipliği yapar, Noldor'un yerleştiği ilk bölgedir.
Bir süre burda kalan Noldor daha sonra diğer bölgelere dağımıştır. Mithrim ayrıca [[Sindarin]] elflerine de ev sahipliği yapmıştır.
İlk Çağın sonlarında Mithrim [[Fingolfin]] tarafından yönetildi, Hithlu'un en yoğun nüfuslu parçasını oluşturmaktaydı.
 
==Dor-lómin==
Dor-lómin, diğer adıyla "Yankı Ülkesi", Hithlum’un güneybatısına düşüyordu ve doğusunda "Mithrim Dağları" ve kuzeyde -''Annon-in-Gelydh'' ya da "Noldor Kapısı" olarak bilinen- ''Gökkuşağı Yarığı''’nı oluşturan nehir yer alıyordu.
 
[[Kategori:Orta Dünya krallıkları]]
 
[[enes:Hithlum#Dor-lómin]]
[[esen:Dor-lóminHithlum]]
[[eufr:Dor-LominHithlum]]
[[frit:Dor-lóminHithlum]]
[[itnl:Dor-lóminHithlum]]
[[plno:Dor-lóminHithlum]]
[[zhpl:多爾露明Hithlum]]
[[pt:Hithlum]]
[[sr:Hitlum]]
[[zh:希斯隆]]
4.830

düzenleme