"Hematokrit" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
yüklenmeyen bir link ile reklam olan diğer link kaldırıldı. ufak bir yeniden yazım yapıldı.
(yüklenmeyen bir link ile reklam olan diğer link kaldırıldı. ufak bir yeniden yazım yapıldı.)
'''Hematokrit''', kırmızı kan hücrelerinin oluşturduğu hacmin, toplam kan hacmine oranıdır. İnceHematokritin uzunnormal tüpedeğerleri alınan kan sentrifüj makinasına konuluryaş ve 4cinsiyete dakika / 3000 devirbağlı olarak ayarlanır.değişmekte Kanınolup içindekierişkin ağırbir olanerkekte hücreler%40-54, kadında dibe%37-47 çökerken daha hafif olan plazma üstte kalıraralığındadır. ÖlçümKansızlıkla aletineve konulandiğer ince tüpün, tam olarak plazma vekırmızı kan hücrelerininhücrelerini arasındakiilgilendiren sınırhastalıklarla değeriilişkili okunur.olarak Budüşebilir hastanınya hematokritda değeridiryükselebilir.
 
İnce uzun tüpe alınan kan sentrifüj makinasına konulur. Kanın içindeki ağır olan hücreler dibe çökerken daha hafif olan plazma üstte kalır. Plazma ve kan hücrelerinin arasındaki sınır değeri okunur. Bu hastanın hematokrit değeridir. Hematokrit bulunumunun diğer yolu ise hemogram cihazıdır. 1 dk işlem ile sonuca ulaşılabilir.
 
*[http://www.hekimce.com/index.php?kiid=1044 Hekimce.com açıklaması]
 
Hematokritin normal değerleri yaş ve cinsiyete bağlı olarak değişmekte olup erişkin bir erkekte %40-54, kadında %37-47 aralığındadır. Kansızlıkla ve diğer kırmızı kan hücrelerini ilgilendiren hastalıklarla ilişkili olarak düşebilir ya da yükselebilir.
 
*[http://www.biyobilim.net/ Biyoloji, Bilgi Alma ve Paylaşma Platformu]
*[http://www.all-bio.info/ Biyoansiklopedi]
*[http://www.ramerta.com/ Ramerta]
{{tıp-taslak}}
[[kategori:hematoloji]]
1

değişiklik

Gezinti menüsü