İçeriğe atla

"Modern Yunanca" sayfasının sürümleri arasındaki fark

kat. + ansiklopedik olmayan icerik cikarildi.
(+ en +)
(kat. + ansiklopedik olmayan icerik cikarildi.)
Modern Yunanca, [[Yunanistan]] ana kıtası dışında, [[Ege Adaları]], Güney Kıbrıs’ta[[Kıbrıs]]’ta anadilianadil olarak konuşulmakla birlikte, dünyanın birçok yerinde koloni olarak yaşayan o ülkenin Yunan asıllı vatandaşları tarafından da konuşulmaktadır. Yunanlılarla Türkler tarihin çok uzun bir döneminde aynı coğrafyayı paylaşmışlardır ve bu birlikteliğin izlerini şu anda da günlük yaşamın pek çok alanında görmek mümkündür. Yunan kültürünü yakından tanımak için öncelikle Yunancayı öğrenmek gerekir.
GENEL BİLGİ
 
Modern Yunanca, Yunanistan ana kıtası dışında, Ege Adaları, Güney Kıbrıs’ta anadili olarak konuşulmakla birlikte, dünyanın birçok yerinde koloni olarak yaşayan o ülkenin Yunan asıllı vatandaşları tarafından da konuşulmaktadır. Yunanlılarla Türkler tarihin çok uzun bir döneminde aynı coğrafyayı paylaşmışlardır ve bu birlikteliğin izlerini şu anda da günlük yaşamın pek çok alanında görmek mümkündür. Yunan kültürünü yakından tanımak için öncelikle Yunancayı öğrenmek gerekir.
 
[[Kategori:Diller]]
İki ülkenin son yıllarda yakınlaşması ve aralarındaki ticari ilişkilerin canlanmasıyla birlikte Modern Yunanca bilmek, Yunanlı iş adamlarıyla kendi dillerinde iletişim kurmak daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.
 
 
DİL ÖĞRETİM PROGRAMI GENEL
 
Modern Yunanca Dil Öğretim Programı genel olarak aşağıdaki konuları içerecek nitelikte hazırlanmıştır.
 
a) Dinleme - anlama, okuma – anlama, konuşma ve yazmadan oluşan dört ana dil becerisinin eşit ağırlıklı olarak kazandırılması ve genişletilmesi
 
b) Dört ana dil becerisine ek olarak dilbilgisi ve dikte becerisinin kazandırılması ve geliştirilmesi
 
c) Temel ders kitaplarının yanı sıra seviyeye uygun gazete kupürleri, dergi, kitapçık ve benzeri materyaller ile kelime dağarcığının ve dil hâkimiyetinin zenginleştirilmesi
 
d) Katılımcıların öğrendikleri dilde düşünüp, görüş ve düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilmelerine yardımcı olacak metotların uygulanması
 
 
Bireysel ya da grup halinde Yunanca dil eğitimi alacak olan adaylara yazılı seviye belirleme sınavı uygulanmaktadır. Katılımcıların dil seviyesi açısından eşit düzeyde olması eğitim açısından büyük önem taşımaktadır.
 
Her bir kurun sonunda, yukarıda bahsedilen altı dil becerisinin eşit olarak değerlendirildiği kur atlama sınavı uygulanmaktadır.
 
Dil öğretiminde üçer aylık kur sistemi uygulanmaktadır. Kurlar temel, orta ve yüksek seviye olmak üzere 3 ana bölüme ayrılmaktadır. Buna göre;
 
 
TEMEL: Temel düzeyi bitiren bir öğrenci basit cümlelerle de olsa tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye gelir. Kendini ve ailesini tanıtabilir; hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeylerden bahsedebilir, bir kitap ya da film hakkındaki fikrini belirtebilir. Havadan sudan bahsedebilir. Bir dükkânda, otelde, restoranda kullanılması gereken kalıpları bilir. İnsanlarla küçük diyaloglar kurabilir. Bunların arasında alfabe, sayılar, eril / dişi /yansız ayrımı olumlu olumsuz cümleler, hangi, nerede, nasıl, neden, çünkü, zamanlar, çeşitli kalıplar, çekimler, kipler, sıfatlar öğrenilir.
 
ORTA: Orta düzeyi bitiren bir öğrenci tecrübeleri hakkında konuşabilir. Yön tarif edebilir, tavsiyelerde bulunabilir. Gelecekle ilgili düşüncelerini belirtebilir, geleceğe yönelik olasılıklardan bahsedebilir. Birinin söylediklerini başkasına aktarabilir. Bunlar arasında anlatımlar, yorumlama, zamanları kullanma gibi.
 
 
İLERİ: İleri düzeyi bitiren bir öğrenci karmaşık dilbilgisi yapılarını kullanarak her tartışmaya katılabilir. Yurt dışına çıktığında rahatlıkla kendini ifade edebilir. İnsanlarla diyalog kurabilir. Kısacası yaşamını sürdürebilecek düzeye gelmiş olur. Bunların arasında karşılaştırmalar yapabilir, tartışmalar sonuç bildirmeler, fikir savunması yapabilir... vs.
 
[[en:Modern Greek]]
4.242

değişiklik