İçeriğe atla

"Selahaddin Eyyubi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
k
== Şahsiyeti ve öğrenim hayatı ==
 
[[File:Saladin and Guy.jpg|thumb|right|300px|Hıttin Savaşı sonrası, Selahaddin ve Lusinyanlı[[Lüzinyanlı Guy]].]]
 
Selahaddin, alçakgönüllü, iyiliksever, dürüst ve maiyetindeki insanlara -hata dahi yapsalar- çokça yumuşak davranan merhametli bir insan ve dindar bir müslümandı. Sanata ve ilime büyük sevgisi vardı. [[İmadeddin Zengi]]'nin babası Necmeddin Eyyub'u vali olarak atadığı tarihi [[Baalbek]] şehrinde ve [[Şam]]’da büyüdü. Burada iyi bir tahsil hayatı geçirdi. İlm-i [[Mantık]], [[Felsefe]], [[Sosyoloji]], [[Fıkıh]] (İslam Hukuku) ve [[Tarih]] öğrenmiş, Şam'da Dar'ul-Hadis (Hadis Üniversitesi)'nden mezun olmuş ilim sahibi bir akademisyendi. Kısaca O bir [[ilim]] adamıydı. Hayatı boyunca dünya malına önem vermemiştir.
{{anamadde|Hıttin Muharebesi}}
 
Selahaddin, yeni ya da gelişmiş askeri teknikler kullanmak yerine, çok sayıdaki düzensiz kuvvetleri birleştirip disiplin altına alarak [[askeri]] güç dengesini de kendi lehine çevirmeyi başardı. Onlarda emirlikten oluşmuş ortadoğu coğrafyasında da en mantıklısı o an buydu. [[1187]]’de bütün gücüyle, Latin Haçlı krallıklarına yöneldi. Bu arada [[Kudüs Krallığı|Kudüs Kralı]] ölmüş yerine [[LusinyalıLüzinyanlı Guy]] geçmişti. Guy kumanda yetenekleri zayıf bir insandı, [[strateji]] yerine kaba kuvvete inanan bir mizaca sahipti.
 
Selahaddin, düşmanlarının tümüyle yoksun olduğu komuta yeteneği ve kurmuş olduğu mükemmel strateji sayesinde Kudüs kralını ve ordusunu Kuzey [[Filistin]]’de [[Tiberya]] yakınlarında Hıttin'e kadar getirmeyi başardı. Hıttin kuyularıyla ünlü bir yerdi. Selahaddin çok önceden kuyuları tutmuştu, böylece haçlılara bir damla su bırakmadı.
3.597

değişiklik