İçeriğe atla

"Selahaddin Eyyubi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

[[Dosya:Hattin.jpg|thumb|left|200px|Hıttin Savaşı]]
 
Selahaddin, yeni ya da gelişmiş askeri teknikler kullanmak yerine, çok sayıdaki düzensiz kuvvetleri birleştirip disiplin altına alarak [[askeri]] güç dengesini de kendi lehine çevirmeyi başardı. [[1187]]’deOnlarda bütünemirlikten gücüyle,oluşmuş Latinortadoğu Haçlıcoğrafyasında krallıklarınada yöneldi.en Düşmanlarınınmantıklısı tümüyleo yoksunan olduğu komuta yeteneğiyle [[4 Temmuz]]buydu. [[1187]]’de tükenmişbütün ve susuzluktan bitkin düşmüş bir Haçlı ordusunugücüyle, Kuzey [[Filistin]]’de [[Tiberya]] yakınındaki Hıttin’de sıkıştırdı. Tarihin büyük dönüm noktalarından biri olan [[Hıttin Savaşı]]'nda SeladdinLatin Haçlı ordusunukrallıklarına bir hamlede yok etmeyi başardıyöneldi. Haçlıların verdiği kayıpların büyüklüğüBu Müslümanlarınarada [[Kudüs Krallığı|Kudüs Kralı]]’nın neredeyseölmüş tümünü ele geçirmesini sağladı.yerine [[Akka]],Lusinyalı Betrun, [[BeyrutGuy]], Sayda, Nasıra, Caesarea, [[Nablus]], Yafa ve Aşkelon üç ay içinde düştügeçmişti. SalaheddinGuy Haçlılarakumanda enyetenekleri büyükzayıf darbesinibir ise 88 yıl Frankların elinde kalaninsandı, [[Kudüsstrateji]]’ü [[2yerine Ekim]]kaba [[1187]]’dekuvvete tesliminanan bir alarakmizaca indirdisahipti.
 
Selahaddin, düşmanlarının tümüyle yoksun olduğu komuta yeteneği ve kurmuş olduğu mükemmel strateji sayesinde Kudüs kralını ve ordusunu Kuzey [[Filistin]]’de [[Tiberya]] yakınlarında Hıttin'e kadar getirmeyi başardı. Hıttin kuyularıyla ünlü bir yerdi. Selahaddin çok önceden kuyuları tutmuştu, böylece haçlılara bir damla su bırakmadı.
 
Kudüs ordusu günlece süren yürüyüşten sonra [[4 Temmuz]] [[1187]]’de tükenmiş ve susuzluktan bitkin düşmüş bir bir halde Selahaddin ile karşılaştı, İslam ordusu çoktan kuyuları tutmuş ve hiçbirini bırakmak gibi bir niyeti de yoktu. Bu noktadan sonra geri dönemediler ve Selahaddin'in karşısına çıkmak zorunda kaldılar. Tarihin büyük dönüm noktalarından biri olan [[Hıttin Savaşı]]'nda Seladdin Haçlı ordusunu bir hamlede yok etmeyi başardı. Haçlıların verdiği kayıpların büyüklüğü Müslümanların [[Kudüs Krallığı]]’nın neredeyse tümünü ele geçirmesini sağladı. [[Akka]], Betrun, [[Beyrut]], Sayda, Nasıra, Caesarea, [[Nablus]], Yafa ve Aşkelon üç ay içinde düştü. Salaheddin Haçlılara en büyük darbesini ise 88 yıl Frankların elinde kalan [[Kudüs]]’ü [[2 Ekim]] [[1187]]’de teslim alarak indirdi.
 
=== Üçüncü Haçlı seferi ===
3.597

değişiklik