"Vikipedi:Üç geri dönüş kuralı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
{{Politika özeti|'''Kullanıcılar değişiklik savaşına girmemeli ve sürekli geri-dönüşten kaçınmalıdır. Bazı belli özel durumlar haricinde 24 saat içerisinde herhangi bir sayfayı kısmen veya tamamen üç kereden fazla [[Vikipedi:Makaleyi eski haline çevirmek|eski haline çeviren]] kullanıcıların [[Vikipedi:Engelleme politikası|engellenmeyle]] karşı karşıya kalmaları muhtemeldir.'''}}
 
'''Üç geri-dönüş kuralı''' (ya da 3GK) tüm [[Vikipedistler]] için uygulanan resmi bir politikadır. 3GK ihlalleri [[Vikipedi:YöneticilerHizmetliler|yöneticilerehizmetlilere]] bildirilir.
 
3GK, bir kullanıcının 24 saat içerisinde bir Vikipedi maddesinin bütünü ya da bir kısmı üzerinde '''üçten fazla''' (dört veya üzeri) geri dönüş (revert) işlemi yapmaması gerektiğini ifade eden bir politikadır. Bu kural, üç kere veya daha az geri dönüş işlemi yapılmasının kabul edilebilir olduğu anlamına gelmez. Kullanıcılar günlük 3GK kuralını ihlal etmeseler de, rahatsızlık verme veya [[Vikipedi:Değişiklik savaşları|değişiklik savaşına]] girmiş olma nedenleriyle de yasaklanabilirler.
'''Belli bir değişikliği birden fazla sayıda geri almamanız şiddetle tavsiye edilir.''' (Bknz: [[:en:Wikipedia:Harmonious editing club|Uyum içinde madde yazma klübü (İngilizce)]])
 
{{Çerçeveli ileti|ileti=Geçmişte kalan olaylar tamamen kapsam dışıdır. Lütfen yalnızca "güncel" ve "süregelen" sorunları [[Vikipedi:Yöneticilerhizmetliler|Yöneticilerehizmetlilere]] bildiriniz.}}
 
== İstisnalar ==
 
İhtilaf konusu olmayan ve değişiklik savaşları kapsamına girmeyen geri dönüşler genellikle "Üç geri-dönüş kuralı"nın bir istisnası olarak kabul edilir. Bir geri dönüşün, aşağıda konu edilen ihtilaflı olmayan geri dönüş türlerine (örneğin engellenmiş bir kullanıcı tarafından yapılan değişikliklerin geri alınması) dayanarak ihtilaflı olmadığı iddia edildiğinde, ''' sayfanın "tartışma sayfası"nda bu durumu açıklayan bir not bırakmak''' akıllıca olacaktır; çünkü engelleme yapabilecek olan yöneticilerhizmetliler anlaşmazlık konusunda herhangi bir fikre sahip olmayabilir. [[:en:Wikipedia:WikiLawyering|Vikiavukatlığın]] geri dönüşleri aşağıdaki istisnalara tartışmalı şekilde dahil etmeye çalışma girişimlerini delil kabul ettikleri unutulmamalı ve bu tür bir davranıştan kaçınılmalıdır.
 
===Değişiklik savaşı olmadan geri dönüş===
===Basit vandalizmin geri alınması===
 
Genellikle, basit ve açık [[Vikipedi:Vandalizm|vandalizmin]] (örneğin sayfaya anlamsız kelimeler eklenmesi, dış bağlantılara spam niteliği taşıyan internet sayfalarının eklenmesi) geri alınmasının, yöneticilerinhizmetlilerin takdiri esas olmak üzere, <U>3GK ihlali olmadığı</U> kabul edilir. Yine de, vandalizme yönelik aşırı geri almalardan kaçınmak gereklidir. Tek bir kayıtlı kullanıcı ya da IP adresinden kaynaklanan ısrarlı vandalizmi durdurmak için [[Vikipedi:Engelleme politikası|engellemenin]], birden fazla kullanıcının yaptığı vandalizmi engellek içinse söz konusu sayfanın [[Vikipedi:Koruma politikası|koruma altına alınması]] tercih edilen çözüm yoludur. Diğer kullanıcıları engelleyemeyecek veya sayfaları koruma altına alamayacak olan yöneticihizmetli olmayan kullanıcılar, yöneticilerdenhizmetlilerden vandalizme karşı müdahale isteyebilir veya [[Vikipedi:Sayfa koruma istekleri]] sayfasında bu yöndeki taleplerini dile getirebilirler. Bir sayfaya yönelik vandalizmin sürekli olarak geri alınmasının son aşamada başvurulacak bir çare olduğu gözden kaçırılmamalıdır.
 
Unutulmamamsı gereken bir nokta da, genellikle, değişiklik savaşları çerçevesinde bir kullanıcının karşı tarafın değişikliklerini vandalizm olarak adlandırması hem ihtilaflı geri dönüş olarak hem de [[VP:İNV|kötü niyet göstergesi]] olarak değerlendirilir. Bu gibi durumlarda engelleme yapılması gerekliliği ortaya çıkar.
İngilizce Vikipedi'de 3GK'ya yaptırım gücü kazandırmak amacıyla aşağıda sunulan "kural" hakkında bir [[:en:Wikipedia:Three revert rule enforcement|oylama]] yapılmıştır:
 
"Eğer 3 geri-dönüş kuralını ihlal ederseniz, 24 saat içerisindeki dördüncü geri dönüş işleminizden sonra yöneticilerhizmetliler sizi 24 saate kadar veya ihlalin tekrarı halinde daha uzun süreli olarak engelleyebilirler. Birden fazla kişinin 3GK'yı ihlal ettiği durumlarda, yöneticilerhizmetliler taraflara eşit davranmak zorundadır."
 
Buna ilaveten, 3GK kuralının uygulatılması aşağıda belirtilen yollarla da olabilir:
* [[Vikipedi:İlkeler ve kurallar|Vikipedi ilke ve kurallarına]] hâkim olmayan kullanıcıların eğitilmesi.
 
* Örtülü baskınının <!--?-->engellenmesi ve yöneticilerinhizmetlilerin diğer kullanıcılara örnek teşkil etmesi.
 
* Değişiklik savaşları nedeniyle sayfaların koruma altına alındığı durumlarda, yöneticilerinhizmetlilerin sayfanın aşırı geri-dönüş yapan kullanıcılar tarafından beğenilmeyen bir sürümü üzerinde koruma işlemi yapması. (Bakınız: [[Vikipedi:Koruma politikası|Koruma politikası]]) YöneticilerHizmetliler, tarafsızlık sağlamak adına, sayfanın mevcut halini koruma altına alma seçeneğine de sahiptirler.
 
Kronik ihlalciler [[:en:Wikipedia:Arbitration Committee|Hakemlik Komitesi]] kurallarının konusu olabilirler. Bu durum aynı zamanda düzenli olarak 3GK sınırının aşamının denenmesi halinde de (örneğin dördüncü geri-dönüşün 24 saatlik zaman dilimi dışında yapılması veya başka kullanıcıların bir sayfada tercih etiği yazım şeklini değiştirmeye yönelik karmaşık geri-dönüş yapılması) ortaya çıkabilir.
 
3GK kuralı nedeniyle engellenen yöneticilerhizmetliler, kendilerine yönelik engellemeyi kaldırmamalıdır.
 
YöneticilerHizmetliler sahip oldukları takdir hakkını kullanarak, 3GK kuralını ihlal eden bir kullanıcının pişmanlık beyan ettiği durumlarda kendilerinin ya da bir başka yöneticininhizmetlinin 3GK kuralı nedeniyle koyduğu engellemeyi kaldırabilirler.
 
===YöneticininHizmetlinin dahil olması===
 
Vandalizm halleri dışında, eğer bir yöneticihizmetli bir sayfa üzerindeki içerik ile ilgili anlaşmazlığa şahsen dahil olduysa, bu yöneticihizmetli, kullanıcıları 3GK nedeniyle <U>engellememelidir</U>. Bu durumda kalan yöneticihizmetli, 3GK'nın ihlal edildiğine inanıyorsa, diğer yöneticilerdenhizmetlilerden yardım istemelidir.
 
==3GK kuralı nedeniyle engellendim! Ne yapmalıyım?==
Öncelikle, dördüncü geri-dönüş işlemini 24 saat içerisinde (veya bu süreye çok yakın bir zamanda) yapıp yapmadığınızı kontrol edin.
 
* Eğer yapmadıysanız, sizi engelleyen yöneticiyehizmetliye (veya başka bir yöneticiyehizmetliye) durumu e-mail yoluyla bildirmeniz ve nezaket sınırları dahilinde bu durumu anlatarak engellemenin kaldırılmasını istemiz gerekmektedir.
 
* Eğer yaptıysanız, ya 24 saatlik engelleme süresinin dolmasını beklemeli ya da sizi engelleyen yöneticiyehizmetliye (veya başka bir yöneticiyehizmetliye) e-mail atarak hatanızı kabul ettiğinizi belirtip engellemenin kaldırılmasını istemeniz gerekmektedir (Elbette, yöneticilerhizmetliler engellemeyi kaldırmayabilirler).
 
Bazı yöneticilerhizmetliler anlaşmazlığa konu olan değişikliklerin kalitesini göz önüne almakta, bazıları ise bunu gözardı etmektedir.
 
Unutmayınız ki, '''sizi engelleyen yöneticininhizmetlinin adının kamuya açıklanması sempati toplamamaktadır'''. Ancak, bir yöneticininhizmetlinin 3GK kuralına yönelik, göze batacak derecedeki yanlış uygulamalarını diğer yöneticilerehizmetlilere bildirebilirsiniz. Yöneticihizmetli ayrıcalıklarının kullanımı ile ilgili daha ciddi durumlarda [[Vikipedi:Görüş isteği|Vikipedi:Görüş isteği sayfası]]'nda konuyu dile getirebilirsiniz.
 
==3GK kuralını ihlal ettim! Ne yapmalıyım?==
*[[Vikipedi:Değişiklik savaşları]]
*[[Vikipedi:Anlaşmazlıkların giderilmesi]]
*[[Özel:Listusers/sysop|YöneticilerinHizmetlilerin listesi]]
 
== Kaynakça ==
123.297

değişiklik

Gezinti menüsü