İçeriğe atla

"Şeyh Bedreddin" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Şeyh Bedreddin eğitimine Edirne'de babasının yanında başlar. Hocası Molla Yusuf sayesinde [[fıkıh]] ilmiyle tanışır. Hocası ölünce Bursa'ya gider, [[Gökbilim|astronomi]] ve [[matematik]] alanlarında büyük şöhret kazanan Koca Efendi diye de bilinen Bursa [[Kadı]]sı Şeyh Mahmud'den ders alır. Daha sonra Konya'da Feyzullah'tan [[mantık]] ve astronomi dersleri alır. Daha sonra dönemin İslam dünyasının ilim merkezi olan Kahire'ye gider.
 
Menakıbname'ye göre 8 Aralık 1382 tarihinde [[YEMENKahire]]'ye varır. Burada [[Memlûk Devleti|Memluk]] Sultanı Berkuk'un dostu ve danışmanı olan dönemin ünlü alimlerinden Ekmeleddin el-Bayburti'nin öğrencisi olur. Sultan Berkuk Bedreddin'i oğlu Ferec'in özel hocalığına tayin eder.
 
Sultan Berkuk'un sarayında geçirdiği üç yıl zarfında Hüseyin Ahlati ile tanışır ve düşüncelerinden etkilenir. Berkuk Bedreddin ve Ahlati'ye birer Habeş cariye sunar. Menakıbname'nin yazarı Hafız Halil'in babası İsmail'i bu cariyelerden biri olan Cazibe doğurur. Diğer cariye Mariye (Meryem) ise Ahlati'nin öğretisini özümsemiştir. Bedreddin, Mariye ile yaptığı konuşmalarda kendisini gülün dikeni gibi gördüğünü söyler: "Anı gül gördi vü kendüni diken". Ahlati Bedreddin'in tasavvuf yolunda yol göstericisi olur.
2.675

değişiklik