İçeriğe atla

Borçalı: Revizyonlar arasındaki fark

tarafli cikti
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
(tarafli cikti)
{{kaynaksız}}{{taraflı}}
{| border=1 align=right cellpadding=4 cellspacing=0 width=300 style="margin: 0 0 1em 1em; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 95%;"
|-
1801'de [[Rusya İmparatorluğu]]'nun [[Kartli-Kakheti Krallığı]]'nı ilhak ettikten sonra 1840'ta Borçalı bölgesi [[Gürcü Guberniyası]]na (Грузинская губерния) bağlanmıştır. 1880’de de [[Tiflis Guberniyası]] (Тифлисская губерния) içinde "Borçalı Uyezd" (Борчалинский уезд) kurulmuştur. "Borçalı Uyezd" sınırları içinde yönetim merkezi Büyük Şulaveri{{fact}}’nin yanı sıra bugünkü [[Tsalka]], [[Manglisi]], [[Tetritskaro]], [[Dmanisi]] ([[Başkeçid]]), [[Bolnisi]] ([[Garatepe]]) ve [[Marneuli]] ([[Sarvan]]) ilçelerini, ayrıca [[Azerbaycan]] ve [[Ermenistan]] sınırları içindeki bazı toprakları kapsıyordu.{{fact}}
 
[[Sovyetler Birliği]] döneminde [[Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti]]'nin bir bölgesi olmuştur. Borçalı Uyezd'da [[Türk halkları|Türkler]], [[Almanlar]], [[Urumlar]], [[Ruslar]] ve [[Gürcüler]] yaşıyordu. Borçalı uyezd 1929’da kaldırılmıştır.{{fact}} Gürcüstan bağımsız olunca yine Gürcüstan sınırları içinde kalmıştır.
 
==Ekonomi==
 
Borçalının ekonomisi genellikle tarıma ve hayvancılığa bağlı nerdeyse Gürcistan'ın sebze meyve ve et ve süt ihtiyaçlarının büyük bir çoğunluğunu karşılıyor.{{fact}} Kaheti bolgesindebölgesinde ise hayvancılık yaygın (Borçalı'ya Kvemo Kartili ve Kaheti bölgeleri dahil{{fact}}). Bölge halkı yoksulluk içindedir.{{fact}} Bazı köylerde elektrik hastane yok su ihtiyaçlarını insanların kendisi karşılıyor. Bunu sebebi ise bu bölgede yaşayanların asimle ve izole edildiğidir.{{fact}} Bölge sürekli göç veriyor.
 
==Not==
198.173

düzenleme