İçeriğe atla

Adolphe Sax: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
k (Bot değişikliği Ekleniyor: oc:Adolphe Sax)
Değişiklik özeti yok
[[Resim:Adolphe Sax.jpg|right|thumb]]
'''Antoine-Joseph "Adolphe" Sax''' (Kasım 6, 1814 – Şubat 4, 1894) günümüzde kullanılan haliyle [[saksafon]]u icat eden ve ilk kullanan kişidir. [[Belçika]]'ninnın [[Dinant]] şehrinde doğandoğmuştur. Sax'ınBabası babası Charles-Joseph Sax da bir müzik aletleri yapımcısıydı.
 
Adolphe genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdü ve bir kalrnetiyle onbeş yaşında bir yarışmaya katılmıştır. Sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel'deki Royal School of Singing'e gitmiştir.
Hayatının ilk bölümünü Dinant'ta geçiren Sax 1841 yılında sürekli olarak yaşamak amacıyla Paris'e taşınmış ve orada ölmüştür. Dinant'ta yaşadığı ev, günümüzde müze olarak korunmaktadır.
Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe'da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Adolpe'un ilk önemli icatı Bas Klarnette tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Adolf'a aittir.
 
Dinant şehri halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olmasını Adolphe Sax'ın yerleştirdiği üretim biçimine borçludur.
Anonim kullanıcı