"Judeo-Paganizm" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(Yahudi Paganizmi)
 
{{Çalışma Var}}
{{Musevilik}}
'''Judeo-Paganizm''' ('''Yahudi Paganizmi''' veya '''Yahudi Neopaganizmi''') [[Yahudiler]] iciniçin dunyadünya elementlerinaelementlerine baglibağlı bir din yaratma amacliamaçlı baslatilanbaşlatılan bir akimdirakımdır. [[Yahudilik]], [[Neopaganizm]] ve [[Kabbala]] ilkelerinin karisimiylakarışımıyla olusturulmusturoluşturulmuştur. Yahudi Paganistler YahudiliginYahudiliğin kokeninikökenini ve eski caglardakiçağlardaki komsularininkomşularının ([[Kenan (bölge)|Kenan]], [[Fenike]], [[Asurlular|Asur]], [[Babil]], [[Ugarit]] ve [[Antik Mısır|Mısır]] inanclariniinançlarını arastirirlararaştırırlar. Fikir alisverisindealışverişinde bulunma amacliamaçlı toplanirlartoplanırlar. Bu felsefenin merkezini ''Ibraniİbrani tanricalartanrıçalar'', ''[[Lilith]]'', ''[[Panteizm]]'' gibi konular olustururoluşturur.
 
==Yahudi kimligikimliği==
[[Paganizm]] [[Semavi dinler|Ibrahimiİbrahimi]] bir din olmadigiolmadığı iciniçin ''Yahudi Paganizmi'' bircokbirçok kisikişi iciniçin celiskiliçelişkili bir terimdir. [[Yahudilik]] inanctaninançtan cokçok bitbir etnik kimlik oldugundanolduğundan annesi [[Yahudi]] olan (veya YahudiligeYahudiliğe gecmisgeçmiş olan) kisilerkişiler inanclariinançları ne olursa olsun Yahudi'dir. Yahudi Paganizmi'ni secenlerseçenler digerdiğer Yahudiler tarafindantarafından kafir gorulselergörülseler bile yinede Yahudi'dir; ayniaynı sekildeşekilde YahudiligeYahudiliğe inanan birisi din degistirmedigideğiştirmediği surecesürece Yahudi degildirdeğildir.
 
==Tarihi==
Yahudi Paganizmi [[ABD]]'nin 1970'lerde dogandoğan [[New Age]] ve [[Neopagan]] akimlarininakımlarının etkisiyle dogmusturdoğmuştur.
 
==Amha==
[[Israilİsrail]]'de ''TopraginToprağın Insanlariİnsanlari'' anlaminaanlamına gelen ''Am Ha Aretz'' (kisacakısaca '''Amha''') dogadoğa eksenli ruhani bir gruptur. Israilİsrail'de bu kelime "uygarlasmamisuygarlaşmamış" anlaminaanlamına gelen asagilayiciaşağılayıcı bir kelime olarak kullanilirkullanılır. Amha uylerininüylerinin bazilaribazıları [[Çoktanrıcılık|politeist]], bazilaribazıları gizemci, bazilaribazıları ise [[Animizm|animist]]tir. Kendilerine [[Yahudi]] yerine [[Ibraniİbrani]] demeyi tercih ederler. Bu grup Ibraniİbrani kavimlerin animist geleneklerini devam ettirdigiettirdiğini savunur. AMhaAmha geleneginegeleneğine goregöre tanrilaratanrılara '''Elohim''', savascisavaşçı atalarininatalarının ruhlarinaruhlarına '''Refaim''', yeryuzundekiyeryüzündeki ruhlara da '''Terafim''' denir.
 
{{musevilik-taslak}}
[[Kategori: Yahudiler]]
[[Kategori: Yahudilik]]
 
 
[[es:Judeopaganismo]]
[[it:Giudeopaganesimo]]
[[simple:Jewitchery]]
13.384

değişiklik

Gezinti menüsü