"Milli Savunma Üniversitesi Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dünya vatandaşı tarafından yapılan 2009-01-03 15:02:53 tarihli değişiklik geri getirildi.
(Sayfa içeriği ''''Hava' ile değiştirildi)
(Dünya vatandaşı tarafından yapılan 2009-01-03 15:02:53 tarihli değişiklik geri getirildi.)
'''Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu''', [[Gaziemir, İzmir]]'de bulunan, [[Hava Kuvvetleri Komutanlığı]]'na astsubay yetiştiren, önlisans düzeyinde eğitim veren bir askeri okuldur..
'''Hava
 
==Tarihçe==
[[1926]] yılında 'Uçak Makinist Okulu' adı altında İstanbul’da kurulan 'Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim Merkezi Komutanlığı', 1928 yılında subay ve astsubayları eğitmek maksadıyla yeniden teşkilatlandırılmış ve 'Hava Makinist Okulu' adını almıştır. 2. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla, 1940 yılında Diyarbakır’a taşınmıştır. Savaş sona erdikten iki yıl sonra ise 1947 yılında Eskişehir’e, 1950 yılında da Gaziemir, İzmir’e taşınmıştır.
 
Hava Teknik Okullar Komutanlığı, 1969 yılından 1998 yılına kadar yapılan küçük değişikliklerle [[Gaziemir]]’de aynı isimle faaliyet göstermiştir. [[1998]] yılında birliğin teşkilat yapısında yapılan kapsamlı bir değişiklikle, bünyesine tugay seviyesinde Hava Sınıf Okulları Komutanlığı ihdas edilmiştir. Yeni teşkilat yapısı ile birlikte '''Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim Merkezi Komutanlığı''' adını alan birlik, halen [[Gaziemir, İzmir]]’de faaliyetini sürdürmektedir.
 
[[Türk Silahlı Kuvvetleri]]’nde Meslek Yüksek Okullarının kurulması ilk defa [[1994]] [[Yüksek Askeri Şura]] Toplantısı’nda gündeme gelmiştir. [[Türk Silahlı Kuvvetleri]]’nde [[MYO]]’ların kurulması kararı kuvvetler arası farklılıklar nedeniyle gecikmiş olup bu konuda kesin karara [[6 Aralık]] - [[10 Aralık]] [[1999]] tarihleri arasında yapılan eğitim toplantısında varılmıştır.
 
Astsubay MYO’ların kurulması yönündeki kesin kararı müteakiben, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nun 4 yarı yıllık eğitim ve öğretim süresine sahip, ön lisans düzeyinde eğitim verecek, iki yıllık bir yüksek öğretim kurumu olarak, Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesinde kurulması amacıyla; Teşkilat, Yasal Boyut, Alt Yapı/İnşaat, İnsan Gücü ve Eğitim Programlarından oluşan Hava Astsubay MYO Proje Yönetim Metodolojisi oluşturulmuştur. Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda [[10 Nisan]] - [[11 Nisan]] [[2001]] tarihleri arasında yapılan Eğitim Semineri’nde Hava Astsubay MYO projesi; Kadro/teşkilat, personel yapısı, eğitim ihtiyaçları ve eğitim programları, inşaat ihtiyaçları ve bina donanım gereksinimleri, mevzuatla ilgili hususlar, MYO faaliyet proje takvimi bağlamın da geniş bir şekilde ele alınmış ve Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesinde Hava Astsubay MYO Proje Yönetim Ofisi kurulmuştur.
 
4752 sayılı Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanunu [[11 Nisan]] [[2002]] tarihinde [[TBMM]]’de kabul edilmiştir. Astsubay MYO Kanunu doğrultusunda kurulması gerekli olan akademik ve idari kurulları/organları içerek şekilde hazırlanan Hava Astsubay MYO Kadro/teşkilatı, [[Genelkurmay Başkanlığı]] tarafından [[14 Mart]] [[2003]] tarihinde onaylanmıştır. Hava Sınıf Okulları’nın ismi; Astsubay MYO Kanununun gerekleri doğrultusunda hazırlanan teşkilat sonucu, Hava Astsubay MYO ve Sınıf Okulları Komutanlığı şeklinde değiştirilmiştir.
 
Hava Astsubay MYO Teşkilat ve Kadrosu’nun Genelkurmay Başkanlığı tarafından onaylanmasından sonra [[25 Nisan]] [[2003]] atamalarında Hava Astsubay MYO kadrolarına akademik ve idari personel atamaları yapılmıştır.
 
Astsubay'lar, özlük hakları kapsamında, 1/4'ünün (birinci derecenin dördüncü kademesi) çeşitli girişimlere rağmen alamayan, Türkiye'deki tek meslek grubunu oluşturmaktadırlar.
 
==Ayrıca bakınız==
* [[Hava Sınıf Okulu]]
* [[Hava Kuvvetleri Komutanlığı]]
 
==Kaynakça==
* [http://www.hsotem.edu.tr/ Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim Merkezi Komutanlığı]
 
{{İzmir'deki Üniversiteler}}
 
{{askeri-taslak}}
{{üniversite-taslak}}
 
[[Kategori:Meslek yüksek okulları]]
[[Kategori:Havacılık okulları]]
[[Kategori:Türk Hava Kuvvetleri]]
[[Kategori:1926'da kurulan kuruluşlar]]
28.748

değişiklik

Gezinti menüsü