İçeriğe atla

P2PTV: Revizyonlar arasındaki fark

81.214.50.3 (k - m - e) tarafından yapılan değişiklik geri alınıyor.
(Sayfa boşaltıldı)
(81.214.50.3 (k - m - e) tarafından yapılan değişiklik geri alınıyor.)
{{Düzenle|Ocak 2009}}
=='''P2PTV'''==
P2PTV televizyon ya da herhangi dijital yayın görüntülerinin, bir [[P2P]](Peer to Peer) ağında, [[Veri paylaşım yazılımı|veri paylaşım]] yazılımları ile dağıtılmasını ön gören sistemin kısaltmasıdır. Bu girişimdeki uygulamaların öneminin altı, bütün dünyadaki yerel kanalları küresel ölçeğe taşıma potansiyeline sahip olduğu için, çizilebilir. Ancak yeni bir telif hakları sorununa neden olacak olması da bu uygulamaların düşündüren kısmıdır.
 
== P2pTv Standartları : ==
 
 
#Eş zamanlı normal yayın akışı : normal TV yayın saati gibi eş zamanlı olarak tüm istemcilere iletilir gecikme süresi buffering denilen veriyi önbelleğe alma süreci kadar bir süredir ve genelde 1 dakika kadardır.
#Tek zamanlı normal yayın akışı : kullanıcı herhangi bir zaman dilimi içerisinde dijital yayın akışı saati harici video dosyasını seyretmek ister. Yayın izleyicinin istediği süre içerisinde yayın başlar başlar.(Sıralı bir şekilde zamana göre yayın devam eder. )
# çoklu (farklı) zamanlamalı yayın akışı : izleyici farklı bir zamanda yayının ister en başında veya ortasında veya en son kısmına doğru istediği veya seçtiği herhangi bir yayın akış zamanına direk olarak atlamasına veya geçmesine olanak sağlar. P2PTV standartlarının sıradan kullanıcı alışkanlıkları harici en büyük üstünlüğü budur. Fakat bu, 2012 gibi yayın standartı olarak kabul görecektir. Bulunduğumuz zaman diliminde ise bu çözüme en yakın uygulama [[internet televizyonu]] uygulamalarıdır.
 
=='''İnternette P2PTV'''==
 
İnternette P2P programları ile dünyanın dört bir yanından dijital yayınları izlemek mümkündür. Aşağıda listesini gördüğünüz P2P programları ve benzeri programlar ile sunucu görevi gören bir kullanıcı yayının kaynağını oluşturur. Örneğin mevcut bir televizyon yayınını dijital bir TV kartı ile bilgisayarına aktarır ve P2P programı aracılığıyla internette yayınlamaya başlar. Aynı programı kullanan kullanıcılar bu yayıncının tanımladığı kanala bağlanırlar bu noktadan itibaren tüm kullanıcılar hem istemci hem de yayıncı konumundadırlar. Yani hem veri almakta hem de veri göndermektedirler. P2P sistemlerinin üstünlüğü de buradan gelmektedir. Tek bir kaynağın bant genişliğine bağlı olan internet yayınlarında yayını izleyebilecek kişi sayısı sınırlı iken P2P sistemlerde aksine izleyen kişi sayısı arttıkça yayının kalitesi de yükselmektedir. Bu teknoloji iletişim alanında sınırsız özgürlükler vaadetse de telif hakkı ihlallerine zemin hazırlamaktadır.
 
==P2PTV uygulamalarının listesi==
 
*[[FoxTorrent]] ([[VLC Media Player]])
*[[TVUnetworks]]
*[[CoolStreaming]]
*[[Cybersky-TV]]
*[[Feidian]]
*[[MySee]]
*[[PeerCast]]
*[[PPLive]]
*[[PPStream]]
*[[Octoshape]]
*[[Open Media Network]]
*[[SopCast]] ( Türkiye'de illegal olarak [[lig]] maçlarını eş-zamanlı olarak gösteriliği gerekçesiyle mahkeme kararıyla yasaklanmıştır. )
*[[TVants]]
*[[P2P TV Recorder]]
 
==Dış Bağlantılar==
 
* [http://www.memurlar.net/haber/126610/ 2009'da İPTV Türkiye'de]
 
* [http://tr.wikipedia.org/wiki/İnternet_tv] Internet tv nedir?]
 
*[http://www.livetvizle.com İnternet TV]
 
[http://www.mogulus.com]
'''Mogulus''' size kişisel internet televizyonu kanalınızı kurmanızı sağlayan yeni nesil bir girişimdir.
 
[http://www.gomedia.tv]
'''GoMedia.Tv''' ise Mogulus'un Türkiye iş ortağı ve ilk Türkçe kişisel televizyon yayını networküdür.
 
[http://www.internettelevizyonu.info]
<b>InternetTelevizyonu.INFO</b>
Internet televizyonları kurulumu hakkında genel bilgiler içeren bir site.
 
[[Kategori:Veri Paylaşım yazılımları]]
[[Kategori:internet hizmetleri]]
[[Kategori:P2PTV]]
[[Kategori:bilişim terimleri]]
 
<!-- interwiki -->
 
[[ca:P2PTV]]
[[de:P2PTV]]
[[en:P2PTV]]
[[eo:P2PTV]]
[[es:P2PTV]]
[[fi:P2PTV]]
[[hu:P2PTV]]
[[it:P2P TV]]
[[ja:P2Pテレビ]]
[[ko:P2PTV]]
[[pt:P2PTV]]
28.993

düzenleme