İçeriğe atla

Nihat Bülent Gültekin: Revizyonlar arasındaki fark

k
düzenleme özeti yok
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
kDeğişiklik özeti yok
kDeğişiklik özeti yok
'''Nihat Bülent Gültekin''', [[Türk]] bürokrat.
 
1969 yılında [[Robert Kolej]] Makina mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 1973 yılında [[Boğaziçi Üniversitesi]]'nden MBA derecesi almıştır. 1976 yılında finans ve istatistik konularında Wharton School, University of Pennsylvania, Philadelphia'dan doktara derecesi almıştır. 1993-1994 yılları arasında [[Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası|Merkez Bakası]] başkanlığı yapmıştır. Ekonomi, finans veya bankacılık alanında eğitim almayıp, mühendislik eğitimi almış ilk ve tek [[Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası|Merkez Bakası]] başkanıdır. [[Turgut Özal]] ve [[Mesut Yılmaz]]'ın başbakanlıkları dönemlerinde baş danışmanlık görevinde bulunmuştur. Polanya Maliye ve Özelleştirme bakanlıklarında baş danışmanlık yapmış, Polanya özelleştirme programını oluşturmuştur.<ref>http://www.international.ucla.edu/cnes/events/showevent.asp?eventid=2664</ref>
 
1993-1994 yılları arasında [[Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası|Merkez Bakası]] başkanlığı yapmıştır. Ekonomi, finans veya bankacılık alanında eğitim almayıp, mühendislik eğitimi almış ilk ve tek [[Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası|Merkez Bakası]] başkanıdır.
 
[[Turgut Özal]] ve [[Mesut Yılmaz]]'ın başbakanlıkları dönemlerinde baş danışmanlık görevinde bulunmuştur. Polanya Maliye ve Özelleştirme bakanlıklarında baş danışmanlık yapmış, Polanya özelleştirme programını oluşturmuştur.
 
==Kaynakça==
{{Reflist}}
{{Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanları}}
{{tbt}}
106.506

düzenleme