İçeriğe atla

"Seçim" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
düzenleme özeti yok
k
{{Düzenle|Ocak 2009}}
'''Seçim''' (eskimiş:'''İntihâp'''), kendilerine memuriyet, temsil yetkisi veya bir vekalet verilecek, kanuni şartlara uygun kişilerin, bir kısım veya bütün vatandaşlar tarafından tercih ve tespit edilmesi işlemi; intihab. Toplu bir iradenin birden fazla aday arasında tercihte bulunması. Tayin etme, atama işleminin zıddı. [[Milletvekili]], herhangi bir [[meclis]] veya encümen üyelerinin, [[dernek]] yöneticilerinin vs. seçimi. [[Demokratik]] ülkelerde çeşitli seçim sistemleri, değişik usullerle uygulanmaktadır.Seçim, [[yasama]],[[yürütme]] ve [[yargı]] organlarının üyelerinin seçiminde de kullanılır.
Modern dünyada genel manada kabul gören bugünkü seçim anlayışı aslında antik [[Yunan]]'daki seçimlerden hayli farklıdır.Zira [[oligarşi]]k nitelikler taşıyan bu sistemde siyasi pozisyonlara atamalar genellikle kura yöntemiyle yapılırdı.
Siyaset teorilerine göre devlet ve hükümetin otoritesi yönettikleri insanların ona rıza göstermesi ile ortaya çıkar ve bu durumu somutlaştırmanın temel yolu da seçimdir.Bütün dünyada genel kabul gören yaklaşımlar uyarınca tüm seçimler adil ve özgür bir ortamda yapılmalıdır.
;Kısmi seçim: Cumhuriyet senatosu veya meclisin münavebeyle, nöbetleşerek yenilenen bir bölümü için yapılan seçim.
 
;MahalliMahallî (Yerel) seçim: Yerel idare yöneticisi; belediye başkanı, belediye meclisi, il genel meclisi üyeleri, muhtar ve [[ihtiyar heyeti]] üyeleri için yapılan seçimdir.
 
;Genel seçim: Bir ülke parlamentosunun yenilenmesi, dolayısıyla gerektiğinde iktidarın değişmesini sağlıyan seçimdir.
;Seçim mazbatası: Seçim sonucunda, seçilen kimselere, seçilmekle kazandıkları sıfatın geçerli olduğunu gösteren ve bir sureti kendilerine verilen belge.
 
;Seçim tutanağı: Seçimİntihap sonuçlarının resmen tespit edilerek, imzalandığı tutanak.
 
Seçimin kullanma alanları çok çeşitlidir. [[Parlamento]] üyeleri seçimi, il genel meclisi üyeleri, [[belediye başkan]] ve meclis üyeleri, mahalli ve köy [[muhtar]] - idare heyetlerinin seçimi, siyasisiyasî partilerhizipler, dernekler, meslek kuruluşları, [[sendika]]lar, bazı yargı organları vs. seçimleri. Bu seçimlerin bazısı [[anayasa]]da vardır. Üniversite yönetimi ve [[meslek odaları]] seçimi, kendi üyeleri arasında yapılır. Yargı organlarının seçim usulleri daha değişiktir.
 
Seçilenlerin bazısı [[kamu görevlisi]] veya [[memur]] statüsündedir. Bazıları ise (şirket, dernek idarecileri) özel hukuka tabidir.
284

düzenleme