"Fehîm Arvâsî" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
→‎Hayatı: imla hataları
k
k (→‎Hayatı: imla hataları)
 
==Hayatı==
ArvasiArvasî, Doğu anadolu'da yetişmiş velilerdendirvelîlerdendir. [[Osmanlı İmparatorluğu]]'nun son dönemlerinde yaşamıştır. [[Van]]'ın Bahçesaray ilçesine bağlı Arvas köyünde doğmuş ve gene orada vefat etmiştir.
 
Seyyid FehimFehîm ArvasiArvâsî Arapça, Farsça ve Türkçe'nin yanısıra o dönemde bölgede konuşulan dilleri de bilirdi. ArvasiArvâsî dini ilimlerin yanında dünyevi ilimlerde de eğitim almıştı. ArvasiArvâsî'nin ders aldığı kişilerin arasında en önemlisi [[Seyyid Taha-i Hakkari]]'dir. Seyyid Taha, kendi zamanının dünyaca tanınmış bir ilim adamı ve söz sahibi bir dini kişiliğiydi. FehimFehîm ArvasiArvâsî, Arvas köyündeki ve Van şehrindeki medreselerde bütün hayatı boyunca ilim tahsil ettirmekle meşgul olmuştur. Yıllar boyunca pekçok öğrenci sahibi olan ArvasiArvâsî'nin en önemli talebelerinden birisi [[AbdülhakimAbdülhakîm ArvâsiArvâsî]] olmuştur.
 
FehimFehîm ArvasiArvâsî [[93 Harbi]] esnasında Doğu Beyazıt cephesinde savaşmıştır.
 
ArvasiArvâsî, hac yolculuğunda iken [[II.Abdülhamit| II.Abdülhamit Han]]'ın daveti üzerine sarayda 12 gün misafir edilmiş, Padişahla görüşmede bulunmuştur. Daha sonra İstanbul'dan Mısır'a geçmiş ve [[el-Ezher]] Üniversitesi'nde konuk konuşmacı olmuş, o zaman orada bulunan din alimlerinin çözüm bulamadığı bazı konular üzerine kendisine yöneltilen soruları cevaplamıştır.
 
ArvasiArvâsî'nin ömrü boyunca 4 kızı, 10 erkek evladı olmuştur.
 
ArvasiArvâsî'nin doğduğu yer olan Arvas'daki kabri sevenleri tarafından ziyaret edilmektedir.
 
==Bibliyografya==
1.186

değişiklik

Gezinti menüsü