İçeriğe atla

"Tanto" sayfasının sürümleri arasındaki fark

179 bayt kaldırıldı ,  15 yıl önce
değişiklik özeti yok
[[Image:Tanto-eventail-p1000703.jpg|thumb|200px|]]
 
Bu tanto sekillerişekilleri, kisakosa kiliclarikoloçlaro ile digerlerindendiğerlerinden farklidirfarklıdır. Bunlar savassavaş zamanlarindazamanlarında uzun bir kilickılıç olan ''Tahi'' ile birlikte kalcaninkalçanın sol tarafindatarafında tasinilirditaşınılırdı ve kisakısa mesafe dövüsündedövüşünde kullanilirdikullanılırdı. Daha kisakısa olan HamidasiHamidaşi "mifer-kiricikırıcı" olarak kullanilirdikullanılırdı. Yoroy-dosidoşi güclügüçlü yapisiyapısı ile yaralanmisyaralanmış olan düsmanindüşmanın zirhinizırhını kesip, düsmanindüşmanın kafasinikafasını koparmak iciniçin kullanilirdikullanılırdı. Kafa kesilerek idam ederkende cokçok kullanisliydikullanışlıydı.
 
=== Aykuçi ===
''Aykuçi (合口, 匕首 "Gizli Kılıç"):'' Genellikle el koruması ya da ''suba'' kısmı olmayan tantolara ''aykuçi'' adı verilir. Ne var ki, bıçak vakizaşi kadar da uzun olabilir. Aykuçi ya da gizli kılıç, el koruması ve kabzaya sahip olmadığından kolayca gizlemek mümkündü. Bu nedenle yakuza ve ninjaların[[ninja]]ların favori silahıydı. Kılıç; uzunluğuna bağlı olarak, elbise içerisine aşağı doğru ya da açılı bir şekilde asılabilecek şekilde tasarlanmıştı. Yedek silah ya da gizli kılıç olma özelliğine sahipti. Bu sebeple hızlı bir şekilde çekmeye elverişli olabilecek bir yere gizlemek en doğru kullanım şekli olacaktır.
 
===KvaykenKıvayken===
[[Image:Tanto-seconde-guerre-mondiale.jpg|thumb|200px]]
KvaykenKıvayken (ya da Kayken) 8 ila 16 santim uzunlugundauzunluğunda bir bicaktibıçaktı. Genel olarak kendini korumak iciniçin ve geleneksel bir intihar seklişekli olan [[Zepuku]] (kadinlarinkadınların namuslarininamuslarını kurtarmak iciniçin isledigiişlediği intihar seklişekli) iciniçin kullanilirdikullanılırdı. KvaykenKıvayken kadinlarcakadınlarca elbiselerinin altindaaltında saklisaklı olarak tasinilirditaşınılırdı.
 
===Kozuga===
FarkliFarklı islerişler iciniçin kullanilankullanılan Kozuga'da Tantolara sayilirsayılır.
 
===Kubikaki-Katana===
''Kubikaki-Katana'' (''Kubikiri'' ya da ''Kubitori'''de denir); bu yarı-halka şeklindeki kılıcın keskin tarafı yarı-halkanın iç kısmında bulunur. Bu kılıçlar sadece, birisi idam edileceği zaman kullanılırlardı.
Beim so genannten ''Kubikaki-Katana'' (oft auch ''Kubikiri'' oder ''Kubitori'' genannt) befindet sich die Schneide auf der Innenseite der gebogenen Klinge. Dieses Messer wurde ausschließlich für Enthauptungen eingesetzt; die abgetrennten Köpfe besiegter Gegner wurden später dem [[Daimyō]], dem Herrn des Kriegers oder [[Samurai]], präsentiert.
[[Image:Tanto-baroque-p1000707.jpg|500px|thumb|center]]
 
===Ken-Tanto===
Ken kılıç için'de kullanılan bir sözcüktür ama Ken-Tanto olarak kullanınca, bu kılıcın iki tarafınında kesici olduğu belirtilir. ''Ken-zukuri'''de Tanto'lara aittir.
Es gibt auch Tanto in Ken-zukuri. Ken ist zwar auch ein Begriff für Schwert, bezeichnet in diesem Fall aber die Klingenform, nämlich die zweischneidige Form. Diese wurden meist als Tanto gedacht hergestellt.
 
===Yari-Tanto===
Bir Yari-tanto mızrak ucu (''Yari'') olarak üretilir. Iki tarafıda kesicidir ve köşeli geometrik bir ucu vardır. Yari-tanto'lar elde kullanımı için tutulacak uzuntusu ile üretilir, ama bu bir mızrağın ucuna takılacaksa kısaltılması gerekir. Kısaltılırken, onu üreten demircinin mühürü (''Nakago'') kaybolabilir.
Ein Yari-Tanto wird aus einer Speerspitze, dem [[Yari]], hergestellt. Es ist auch zweischneidig, hat allerdings einen eckigen, geometrischen Ansatz.
 
Da [[Yari]] eine sehr lange [[Nakago]] haben, da sie auf Stöcke montiert werden, muss diese abgesägt werden. Dabei kann auch die [[Nakago|Mei]], die Signatur des Schmiedes, verloren gehen. Allerdings eignen sich eher nur [[Yari]] mit geringerer Klingenlänge.
==Tanto-bıçağı==
==Tantoklinge==
Batılı pazarlarda Tanto-bıçağı isimini taşıyan bıçaklar bulmak mümkündür. Bu isim, kesici kısmı düz olan ve bıçağın şekiline ayak uydurmadan stil bıçaklar için kullanılıyor. Ama bunun orjinal Japon Tanto stili ile alakası yoktur.
Bei westlichen Taschenmessern und Kampfmessern wird mit ''Tantoklinge'' eine Klingenform bezeichnet, die völlig gerade ist und bei der die Spitze nicht mit einer Rundung in die Klinge übergeht, sondern im Winkel zur Klinge steht. Diese populäre Gestaltung entspricht allerdings nicht der traditionellen japanischen Klingenform.
 
== AyricaAyrıca bakinizbakınız ==
* [[Wakizashi]]
* [[Katana]]
11.451

değişiklik