İçeriğe atla

"Sarah Palin" sayfasının sürümleri arasındaki fark

+ Siyasi görüşleri
(ek bilgi)
(+ Siyasi görüşleri)
[[Resim:Sarah Palin Germany 4.jpg|250px|thumb|left|Palin Temmuz 2007'de yaralı bir askeri hastanede ziyaret ederken]][[2006]] yılının Ağustos ayında Cumhuriyetçi Parti'nin ön seçimlerini açık farkla kazandı. O dönemde görev başındaki Frank Murkowski'nin oyların yüzde 19'unu, diğer aday John Binkley'in yüzde 30 aldığı ön seçimde, partili delegelerin yarısından fazlasının desteğini almayı başardı. [[7 Kasım]] [[2006]]'da [[Alaska]]'nın ilk kadın valisi seçildi. Oyların yüzde 48'ini toplamayı başarırken rakipleri Tony Knowles yüzde 41, Andrew Halcro da yüzde 9'da kaldılar. [[4 Aralık]] [[2006]]'da yemin ederek göreve başladı. Görev döneminde yeni doğal kaynakların işletmeye açılması, eğitim sistemi istihdamın geliştirilmesi, kamu sağlık hizmetleri ve güvenliğin yanı sıra ulaştırma ve altyapı yatırımları öne çıktı. Görev döneminde Alaska'da eğitim ile düşük gelirli yaşlıların desteklenmesi (Senior Benefits Program) programına 5 milyar dolar kaynak aktarıldı. Petrol ve doğalgaz işletmelerinin denetiminde görev almak üzere "Alaska Petroleum Systems Integrity Office" adını verdiği bir kurumu hayata geçirdi. Eyaletin iklim değişikliğine hazırlık faaliyetlerini koordinasyon amacıyla İklim Değişikliği Komisyonu (Climate Change Subcabinet) kuruldu.
 
Alaska valiliği sırasında yürürlüğe girmesinde ön ayak olduğu bazı yasalar, Alaska doğalgazını Kanada üzerinden ABD'ye aktarması öngörülen boru hattında önemli mesafe alınmasını sağladı. Ayrıca "kamu hizmetindekileri ilgilendiren eyalet etik yasaları" yeniden düzenlendi. Alaska petrol ve doğalgaz kaynaklarının insan sağlığı, güvenlik ve çevre faktörleri gözetilerek işletilmesi amacıyla kurulan ve eyalet yönetimine bağlı "Interstate Oil and Gas Compact Commission" isimli kuruluşun da başkanlığını yürütmektedir. ABD çapında örgütlü çevreci bir organizasyon olan "National Governors Association Natural Resources Committees"in başkan vekilliğine seçilmiştir.
 
== Siyasi görüşleri ==
Sarah Palin muhafazakar görüşleriyle bilinmektedir. Ölüm cezasını desteklemekte eşcinsel evliliklerine karşı çıkmaktadır. Bununla birlikte yolsuzluklarla mücadelesi ve reform yanlısı yönüyle de dikkat çekmektedir. Kürtaj karşıtı Palin, hamileliğin ilk aylarında Down sendromu taşıdığını öğrendiği bebeği 2008 yılında dünyaya getirmiştir.
 
==Dış bağlantılar==
5.683

değişiklik