İçeriğe atla

Doçent: Revizyonlar arasındaki fark

[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
[[ru:Доцент]]
[[fi:Dosentti]]
<div style="direction: ltr;">
Doçent Latince "öğretici" anlamına gelmektedir. Ülkemizde doçentlik ünvanı ile ilgili çalışmalar Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK)'e bağlı olan Üniversiteler arası kurul (UAK)tarafından düzenlenmektedir. En son 2000 yılında Doçentlik sınav yönetmeliğinde köklü bir düzenlemeye gidilmiştir. Yıllar içerisinde Doçentlik sınavı ile ilgili küçük çaplı düzenlemeler de yapılmıştır.
Doçent Latince "öğretici" anlamına gelmektedir. Ülkemizde doçentlik ünvanı ile ilgili çalışmalar Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK)'e bağlı olan Üniversiteler arası kurul (UAK)tarafından düzenlenmektedir. En son 2000 yılında Doçentlik sınav yönetmeliğinde köklü bir düzenlemeye gidilmiştir. Yıllar içerisinde Doçentlik sınavı ile ilgili küçük çaplı düzenlemeler de yapılmıştır. Doçentlik sınavına başvurabilmek için "Bilim doktoru" ünvanına sahip olmak gerekmektedir. Bu ünvana sahip kişilerin doçentlik sınavına girecekleri ana bilim dalında bilimsel yayınlar yapmış olmaları şartı aranır. Hangi ana bilim dalı için ne kadar yayın yapılmışi olması gerektiği ile ilgili düzenlemeler yine ÜAK tarafında yapılmaktadır. Örneğin Mühendislik bilimleri alanından birinden sınava girmek isteyen bir adayın Science Citation Index (SCI) ve benzeri endeksler tarafından taranan uluslar arası dergilerde yayınlanmış en az üç yayını olması şartı aranmaktadır. Ayrıca adaylardan ÜDS, TEFL, IELTS gibi yabancı dil sınavlarında yeterli notu almış olmaları beklenmektedir.Doçentlik sınavı iki aşamalıdır. İlk aşamada adayın bilimsel yayınları ve faaliyetleri oluşturulan jüri tarafından incelenir. Jüri üyelerinin salt çoğunluğu tarafından başarılı bulunan aday sözlü sınava alınır. Sözlü sınavda da başarılı olan adaya ÜAK tarafından Doçentlik belgesi verilir.
</div>
Doçentlik sınavı iki aşamalıdır. İlk aşamada adayın bilimsel yayınları ve faaliyetleri oluşturulan jüri tarafından incelenir. Jüri üyelerinin salt çoğunluğu tarafından başarılı bulunan aday sözlü sınava alınır. Sözlü sınavda da başarılı olan adaya ÜAK tarafından Doçentlik belgesi verilir.
3

düzenleme