İçeriğe atla

"Cem Özdemir" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
[[Resim:WikiCemOezdemir.JPG|thumb|Cem Özdemir, 2007.]]
 
== Ailesi ve eğitimi ==
Türkiye'den göçen bir annne-babanın oğlu olarak Almanya'nın güneyindeki [[Baden-Württemberg]] eyaletinde, Bad Urbach kentinde dünyaya geldi. Lisenin ardından [[sosyal pedagoji]] eğitimi aldı. 1987'den itibaren eğitimci ve serbest gazeteci olarak meslek hayatına atıldı.
 
Arjantin kökenli Alman gazeteci Pia Castro ile evli olan Cem Özdemir'in bu evlilikten bir kızı bulunmaktadır.
 
== Siyasi hayatı ==
[[1981]]'de [[Yeşiller Partisi]]'ne üye oldu. 1989 - 1994 yılları arasında partinin [[Baden-Württemberg]] eyalet yönetiminde görev yaptı. 1992'de göçmen hakları için kurulan ''Immi-Grün - Bündnis der neuen InländerInnen'' (Göçmen Yeşili-Yeni vatandaşlar ittifakı) grubunun kurucuları arasında yer aldı. 2 Haziran 2002008 tarihinde partiYeşiller başkanlığınaPartisi eşbaşkanlığına adaylığını açıkladı. <ref>[http://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,557177,00.html] "Özdemir parti başkanlığına adaylığını açıkladı", Spiegel-Online tarih: 02.06.08)</ref>
 
=== Eyalet yönetiminden federal Meclis'e===
1994 - 2002 yılları arasında Yeşiller Partisi'ni Alman Federal Meclisi'nde temsil etti.
1998'den itibaren Yeşiller Meclis Grubunun iç politika sözcüsü oldu. 2002 yılında Frankfurt'lu halkla ilişkiler danışmanı Moritz Hunzinger ile girdiği kredi ilişkisi ve milletvekilleri ve bakanlara verilen ''iş için bedava uçuş hakkından'' özel uçuşlar için yararlandığı gerekçesiyle milletvekilliğinden ayrılma kararı aldı. <ref>[[Matthias Geis]]: "[http://images.zeit.de/text/2002/32/Oezdemir_fliegt Özdemir fliegt - Und die Grünen geben sich moralisch]". Kommentar in: ''DIE ZEIT'' Nr. 32 vom 01. August 2002, der den Rücktritt in Relation setzt zu den Verfehlungen von Scharping und Gysi</ref> 22 Eylül 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden milletvekili seçilen Birlik 90/Yeşiller Partisi üyesi Cem Özdemir, milletvekilliğini kabul etmediğini Baden-Württemberg Eyaleti Seçim Komisyonu'na resmen bildirdiğini açıkladı.
 
===ABD yılları===
2003 yılında, İkinci Dünya Savaşı sonrası ABD'nin Avrupa'ya sağladığı Marshall yardımı ruhu çerçevesinde, ABD ile Avrupa arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik bir Amerikan düşünce kuruluşu olan ''The German Marshall Fund'' (GMF) adına muhtelif projelerde görev aldı <ref name="gmf">[http://www.gmfus.org/template/page.cfm?page_id=1002 Past Fellows]</ref>. Aynı süre içinde ABD'nin [[Wisconsin]] eyaletindeki Madison Üniversitesi'nde Türkiye'nin Avrupa'daki rolü üzerine ders verdi<ref name="brownbaglectures">[http://uw-madison-ces.org/calendar/spring03/spring03eventslist.htm Center for European Studies Spring 2003 Events]</ref>.
 
===AP üyeliği===
2004 yılında [[Avrupa Parlamentosu]]'na seçildi. AP'de Yeşiller Grubu / Hür Avrupa İttifakı üyesi olan Özdemir, parlamentonun Dış İlişkiler Komisyonu üyeliğini yürütmektedir. Özdemir, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) Avrupa'dakigizli tutukevleri ve uçuşlarına yönelik iddiaları araştırmak üzere AP bünyesinde kurulan komisyonun başkan yardımcılığını yaptı.
 
5.683

değişiklik