"Başpiskopos" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(kaynaksız cümle çıkarıldı)
Başpiskopos sözcüğü, Yunanca ''episkopos'' sözcüğünden gelir. Episkopos, ''epi'' (yukarıdan) ve ''-skopos'' (bakmak) sözcüklerinin birleşiminden oluşur ve "yukarıdan izleyen, gözeten" anlamlarına gelir.<ref>Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003, ''bishop''</ref>
 
Başpiskopos, Ortodoks Kiliseleri'nde Kilise'nin ve "Sen Sinod"'un başıdır. Ülkesindeki diğer [[piskopos]]lar ve [[metropolit]]ler tarafından seçilir ve sinoda başkanlık yapar. Bazı ülkelerin başpiskoposları ibjshfnnbv[[patrikAnglikan]] sıfatını da kullanırlar ([[Moskova]], [[Bulgaristan]], [[Gürcistan]], [[Sırbistan]], [[Romanya]]toplumunun Patriklerisembolik vslideridir.)
 
[[Katolik]] kiliselerinde ise bu unvan daha geniş bir yönetim çevresine sahip piskoposlara verilir. Roma başpiskoposu [[Papa]] olarak adlandırılır ve [[Katolik Kilisesi]]'ndeki en yüksek makamın sahibidir. Katolik başpiskoposlar da piskoposlar gibi evlenemezler ve bekar yaşamak zorundadırlar.
 
[[İngiltere]]'deki [[Canterbury]] başpiskoposu [[Anglikan]] toplumunun sembolik lideridir.
 
Antakya Ortodoks Kilisesi ve Slav Ortodoks Kiliseleri'nde Başpiskoposluk makamı [[Metropolit]]'ten daha aşağıdayken, diğer ortodoks kiliselerinde tam tersidir.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü