İçeriğe atla

"İlerlemecilik" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Tarafsızlaştırıldı
k ("İlerlemecilik" koruma altına alındı: tartışmaların, tartışma sayfasında çözümlenmesi için [edit=autoconfirmed:move=autoconfirmed] (bitiş tarihi 00:00, 15 Mayıs 2008 (UTC)))
(Tarafsızlaştırıldı)
{{düzenle}}
'''İlericilik''',insanların ve toplumların ileriye dönük olarak gelişmesini; ülkelerin kalkınmasını ve çağdaş, muassır medeniyetler seviyesine çıkıp ardından onun aşılmasını ülkü edinen, [[sol]] siyasi görüş.<ref>Heywood, Andrew; The Politics; İlerlemeciliğin neden sol görüş olduğunu incelemek için, bak. Siyasi Partiler bölümündeki, parti diyagramları... Türkçe'ye Liberte yayıncılık tarafından "Siyaset" adıyla çevirildi.</ref>
{{üslup}}
{{taraflı}}
'''İlericilik''',insanların ve toplumun ileriye dönük olarak gelişmesini;ülkenin kalkınmasını ve çağdaş,muassır medeniyetler seviyesine çıkmasını ülkü edinen, [[sol]] siyasi görüş.
 
Bu görüşün Türkiye'deki öncülerinden biri [[Mustafa Kemal Atatürk]]'tür.{{fact}} Örnek olarak, onun [[cumhuriyet]] rejimini getirmesi, [[takvim,tarih ve saat devrimi]], [[kadın-erkek eşitliği]] getirmesi vsgösterilebilir. İlericilik, her alanda [[muhafazakârlık]]'a karşıdır<ref>Heywood, aynı eserde İlerlemecilik ile Gelenekselcilik karş.</ref>. Çünkü, toplum olarak sürekli ilerlemeyi ülkü edinmiştir. [[Muhafazakârlık]] ise toplumun değerlerini koruması gerektiğini savunur. İlericilik, ülkenin ilerlemesini ve bu yüzden topluma zarar getireceğine inandığı ilkeleri ve inanışlarıyönelimleri yok etme çabasındadır. Bu ya devrimleçeşitli olur,yasosyopolitik daatılımlarla reformlayapılabilir. Fakat, ilericilik görüşü çerçevesinde topluma zarar getirmeyen ve toplumun gelişmesini engellemeyen ilkeyönelimler ve inançlarmoral ilkeleri korunur.
 
{{politika-taslak}}
 
==Notlar==
{{reflist}}
 
<!-- interwiki -->
2.856

değişiklik