İçeriğe atla

"Antigone" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
85.106.172.172 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Alexbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
(Sayfa içeriği 'dfdsfds' ile değiştirildi)
k (85.106.172.172 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Alexbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
[[Image:Antigoneleigh.jpg|right|thumb|200px|''Antigone'' by [[Frederic Leighton, 1st Baron Leighton|Frederic Leighton]], 1882]]
dfdsfds
'''Antigone''', eski [[Yunan mitolojisi]]nde [[Thebai]] kralı [[Oidipus]]'un kızı ve [[Sophokles]]'in en büyük [[trajedi]]lerinden birinin kahramanıdır.
 
Eefsaneye göre, Oidipus'un öz annesiyle evlendiğini öğrenince kendi [[göz]]lerini kör etmesi üstüne, Antigone, babasına sürgüne gönderildiği [[Atina]]'ya kadar yol gösterdi. Babası ölünce Thebai'ye dönüp, kızkardeşiyle birlikte, erkek kardeşi [[Eteokles]] ve [[Polyneikes]]'in kavgasını sona erdirmeye çalıştı. İki kardeşi de ölünce, kral olan dayıları [[Kreon]]'un Polyneikesin cesedinin gömülmesine izin vermedi.Thebai'ye ihanet ettiği gerekçesiyle yasaklanması üstüne, Antigone, dayısının yasağına karşın, kardeşinin cesedini gizlice gömdü ve bunun üzerine Kreon onu cezalandırarak mezara kapattı. Çünkü canlı canlı ölmesini istiyordu. Fakat aynı zamanda Kreon'un oğlu Antigone'la nişanlıydı ve eğer Antigone'a bir zarar verilirse kendisini de öldüreceğini öne sürerek şantaj yaptı. Fakat Antigone bu acıya daha fazla katlanamadı ve intihar etti. Nişanlısı yani Kreon'un oğlu da bunun üzerine intihar etti. Ve aynı zamanda da oğlunun intihar ettiğini öğrenen Kreon'un eşi de intihar etti.
 
[[Sophokles]] bu konuyu ve efsanenin kişilerini '''Antigone''' ([[M.Ö. 440]]) adlı trajedisinde kullanmıştır. Kurallara başkaldırmayı haklı gösteren oyun, günümüzde de sık sık sahnelenmektedir. Bu sahnelemelerde gösterge olarak doğal hukuk-pozitif hukuk çatışması ile kadının erkekler karşısındaki konumu ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Antigone hem fiziksel olarak erkekler karşısında yalnız hem de erkek aklın karşısında çırılçıplaktır.
[[Image:Antigone And The Body Of Polynicess - Project Gutenberg eText 14994.png|200px|thumb|right|Antigone [[Polynices]]'in cenazesinde]]antigone un davranışları erkek egemen düzenini tehdit ederve o bu nedenle cezalandırılmalıdır. antigone, eğer kadınlar yönetici olursa siyasetin farklı olacağını ileri sürer., temel düzeni ve aileyi devleti ve dini birleştiren evrendeki uyumu sorgular. oyun yunan dünyasını bir arada tutan siyasal kozmolojiyi de sorgular. antigone un davranışlarını savunması, dört tür çatışmayı veya örtüşen bağlılıkları gündeme getirir. birincisi vicdan sorunu, ikincisi din, üçüncüsü aile, dördüncüsü cinsiyet sorunudur.
 
{{mitoloji-taslak}}
[[Kategori:Yunan mitolojisinde kişiler]]
 
[[bg:Антигона]]
[[bs:Antigona (mitologija)]]
[[ca:Antígona (filla d'Èdip)]]
[[cs:Antigona]]
[[de:Antigone]]
[[el:Αντιγόνη (μυθολογία)]]
[[en:Antigone]]
[[eo:Antigona (mitologio)]]
[[es:Antígona]]
[[fa:آنتیگونه]]
[[fi:Antigone]]
[[fr:Antigone (Thèbes)]]
[[gl:Antígona]]
[[he:אנטיגונה]]
[[hu:Antigoné]]
[[it:Antigone (mitologia)]]
[[ja:アンティゴネー]]
[[la:Antigone]]
[[lb:Antigone]]
[[nl:Antigone (dochter van Oedipus)]]
[[no:Antigone]]
[[pl:Antygona (córka Edypa)]]
[[pt:Antígona]]
[[ro:Antigona]]
[[ru:Антигона]]
[[sk:Antigona (mytológia)]]
[[sl:Antigona]]
[[sr:Антигона]]
[[sv:Antigone]]
[[uk:Антігона]]
[[vi:Antigone (thần thoại)]]
[[zh:安蒂岡妮]]
35.976

düzenleme