İçeriğe atla

"Abanoz" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
'''Abanoz''' (''Diospyros ebenum''), [[tropikal]] bölgelerde yetişen bazı ağaçlardan elde edilen odundur. Çok sert bir odundur ve parıltılar saçacak kadar iyi cila tutar. Odunun en içteki öz bölgesi simsiyahtır, bu nedenle pek çok ülkede abanoz kelimesi siyah renk anlamında kullanılır.
 
Abanoz eski çağlardan beri çok değerli bir odun sayılmıştır. Pek çok kral abanozdan asalar kullanırdı{{kaynak göster}}, hatta zehirin etkisini giderdiğine inanarak içkilerini abanozdan kaplarda içerlerdi. Çağlar boyunca abanozdan heykeller yapılmış, kral tahtları abanoz kullanılarak yapılmıştır.<br Günümüzde bu değerli ağaç, mobilya ve enstrüman yapımında kullanılır. [[Klarnet]] ve [[gitar]] tuşu, abanozun kullanıldığı enstrümanlara örnektir./>
Tevrat'ta tarihi Sur kentindeki abanoz ticaretinden söz edilmektedir.Ayrıca Binbir Gece Masalları'nda anılan değerli mallardan biri de abanozdur.
<br />Günümüzde bu değerli ağaç, mobilya ve enstrüman yapımında kullanılır. [[Klarnet]] ve [[gitar]] tuşu, abanozun kullanıldığı enstrümanlara örnektir.
[[Kategori:Ağaçlar]]
 
109

değişiklik