İçeriğe atla

Otomatik kontrol: Revizyonlar arasındaki fark

k
düzenleme özeti yok
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
kDeğişiklik özeti yok
'''Otomatik Kontrol Sistemleri''', ait olduğu sistemi insan müdahalesi gerektirmeksizin arzu edilen değerlerlerde tutmayı amaçlayan sistemlerdir. Oda sıcaklığını ayarladığımız değerde sabit tutan klimalar[[klima]]lar otomatik kontrol sistemlerine örnek olarak gösterilebilir. Otomatik kontrol sistemleri mekanik prensiplere göre çalışabilecekleri gibi (örneğin araçlarda bulunan karbüratörler[[karbüratör]]ler), programlanmış bir [[mikroişlemci]] tarafından da yönetilebilirler.
 
 
'''a. Açık Çevrim''' Kontrol: Bu çeşit kontrol sistemlerinde, denetleyiciye sistemin mevcut durumuyla ilgili bir bilgi gelmemektedir. Bunu, kadranı olmayan bir arabada hızını saatte yüz kilometreye sabitlemek isteyen bir sürücüye benzetebiliriz. Sürücü, pedala belirli bir miktarda bastığında yüz kilometre hıza geleceğini tahmin etmektedir, lakin aracın gerçek hızına dair kesin bir veriye sahip değildir.
 
'''b. Kapalı Çevrim''' (Geribeslemeli) Kontrol: Bu çeşit kontrol sistemlerinde denetleyiciye sensörler[[sensör]]ler aracılığı ile sistemin mevcut durumu hakkında bilgi gönderilmekte ([[geribesleme]]) ve denetleyici çıkıştaki hataya bağlı olarak girişi düzeltmektedir. Yukarıdaki araba örneğine bir kadran eklersek kapalı çevrim elde ederiz. Sürücü kadrana bakarak hızı saatte yüz kilometrenin altına indiğinde gaza basabilir veya üzerine çıktığında gazdan ayağını çekebilir. Bu örnekte kadran otomatik kontrol sistemlerindeki sensörlere karşılık gelmektedir.
11

düzenleme