İçeriğe atla

"Marcellus Tiyatrosu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
{{çeviri}}
[[Image:RomaTeatroMarcello01.JPG|thumb|Roma'da, Via del Teatro di Marcello'da bulunan Marcellus Tiyatrosu]]
'''Marcellus Tiyatrosu''' (Latince: ''Theatrum Marcelli''; İtalyanca: ''Teatro di Marcello'') Roma'nın [[Sant'Angelo]] bölgesinde bulunan Antik bir Roma Tiyatrosu. Yapıya, tamamlanmasından beş yıl önce ölen [[Roma İmparatoru]] [[Augustus]]'un yeğeni [[Marcus Claudius Marcellus (Julio-Claudian hanedanı)|Marcus Marcellus]]'un anısıanısına onun adı verilmiştir. Tiyatronun yapılacağı yer [[Jül Sezar]] tarafından temizlenmiş, ancak yapımına onun ölümünden sonra başlanabilmiştir. Tiyatronun inşaası ohenüz kadartamamlanmadığı ilerlemişti kihalde M.Ö. 17 yılında yapılan ''[[Secular games|ludi saeculares]]'' oyunları binanın içinde yapılmıştır. Tiyatro tam olarak M.Ö. 13 yılında tamamlanmış ve yine M.Ö. 12 yılında Augustus tarafıdan resmi açılışı yapılmıştır.<ref>Leland M. Roth 1993 ''Understanding Architecture: Its Elements, History and Meaning'' (Mimariyi anlamak: Temel unsurları, Tarihi ve Anlamı) (Westview Press: Boulder, CO, pp 230-31 ISBN 0-06-430158-3 and [[Cassius Dio]] 53.30.5.</ref>
 
Tiyatro 111 m çapında olup 11,000 kişilik kapasiteye sahipti.<ref>Roth 1993:230-31</ref> Marcellus tiyatrosu, Roma dünyasının tamamına yayılan şehre ait en etkileyici mimari formbiçem örneği oldu. Tiyatro'daTiyatroda yapı malzemesi olarak çoğunlukla [[Tüf]], [[çimento]] ve [[opus reticulatum]] olarak bilinen bir tür briket çalışması kullanılmıştı ve yapının tamamı beyaz [[traverten]]lerle kaplanmıştı. İçeriyi girişi sağlayan tonoz, koridor, tünel ve rampalar, benzer Roma tiyatrolarında olduğu gibi normal olarak plaster yarım sütunlarla süslenmişti: zemin [[Dor düzeni|Dorik]], ortası [[İyon düzeni|İyonik]] üsluba sahipti. Üst seviyelerde [[Korint düzeni]]nde sütunların olduğuna inanılır ancak yapı orta çağda yeniden inşaa edilirken en üst sıradaki bir dizi sütun ve oturma yerleri kaldırıldığından bu kesin değildir.<ref>Roth 1993:230-31</ref>
 
Uygun yerdemekana bulunansahip diğer Roma tiyatrolarında olduğu gibi bu tiyatroda da, arasından doğal dekorun görülebileceği açıklıklar vardı. Sürekli dekor olan skene binası, Roma tiyatrolarının bir karakteristiği olarak hemen ''[[cavea]]'nın'' önünden yükseltilmişti.
[[Image:TheatreofMarcellus.jpg|thumb|Marcellus tiyatrosuna ait bir gece resmi]]
The name ''templum Marcelli'' still clung to the ruins in 998. In the [[Early Middle Ages]] the Teatro di Marcello was used as a [[fortress]] of the [[Fabii]] and then at the end of the 11th century, by [[Pier Leoni]] and later his heirs (the Pierleoni). The [[Savelli]] held it in the 13th century. Later, in the 16th century, the residence of the [[Orsini]], designed by [[Baldassare Peruzzi]], was built atop the ruins of the ancient theatre.
 
''Templum Marcelli'' adı 998 yılında bile kalıntılarda çınlıyordu. [[Orta çağ]]ın başlarında [[Fabius]] ailesine ait bir kale olarak kullanılan Teatro di Marcello, ardından önce 11. yüzyılda [[Pier Leoni]] ve sonrada varislerinin eline geçmiştir. Eser 13. yüzyılda ise [[Savelli]] ailesinine ait olarak karşımıza çıkar. 16. yüzyılda ise [[Baldassare Peruzzi]] tarafından tasarlanmış bir çatıyla birlikte [[Orsini]] ailesinin ikametgâhı olmuştur.
Now the upper portion is divided into multiple apartments, and its surroundings are used as a venue for small summer concerts; the [[Porticus Octaviae|Portico d'Ottavia]] lies to the north west leading to the [[Roman Ghetto]] and the Tiber to the south west.
 
Tiyatronun üst bölümü şu anada çok sayıda apartman bölünmüştür ve çevre duvarları küçük yaz konserleri için bir mekan olarak kullanılmaktadır.
In the 17th century, the renowned [[England|English]] architect Sir [[Christopher Wren]] explicitly acknowledged that his design for the [[Sheldonian Theatre]] in [[Oxford]] was influenced by
 
[[Serlio]]'s engraving of the Theatre of Marcellus.
17. yüzyılda, ünlü [[İngiltere|İngiliz]] mimar Sir [[Christopher Wren]], [[Oxford]]'da bulunan [[Sheldonian Tiyatrosu]]nun planlarını yaparken [[Serlio]]'nun Marcellus tiyatrosu gravürlerinden etkilendiğini açıkça belirmiştir.
 
==Notlar==
3.983

değişiklik