İçeriğe atla

"Marcellus Tiyatrosu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
Tiyatro 111 m çapında olup 11,000 kişilik kapasiteye sahipti.<ref>Roth 1993:230-31</ref> Marcellus tiyatrosu, Roma dünyasının tamamına yayılan şehre ait en etkileyici mimari form örneği oldu. Tiyatro'da yapı malzemesi olarak çoğunlukla [[Tüf]], [[çimento]] ve [[opus reticulatum]] olarak bilinen bir tür briket çalışması kullanılmıştı ve yapının tamamı beyaz [[traverten]]lerle kaplanmıştı. İçeriyi girişi sağlayan tonoz, koridor, tünel ve rampalar, benzer Roma tiyatrolarında olduğu gibi normal olarak plaster yarım sütunlarla süslenmişti: zemin [[Dor düzeni|Dorik]], ortası [[İyon düzeni|İyonik]] üsluba sahipti. Üst seviyelerde [[Korint düzeni]]nde sütunların olduğuna inanılır ancak yapı orta çağda yeniden inşaa edilirken en üst sıradaki bir dizi sütun ve oturma yerleri kaldırıldığından bu kesin değildir.<ref>Roth 1993:230-31</ref>
 
Uygun yerde bulunan diğer Roma tiyatrolarında olduğu gibi bu tiyatroda da arasından doğal dekorun görülebileceği açıklıklar vardı. Sürekli dekor olan skene binası, Roma tiyatrolarının bir karakteristiği olarak hemen ''[[cavea]]'nın'' önünden yükseltilmişti.
Like other Roman theaters in suitable locations, it had openings through which the natural setting could be seen, in this case the [[Tiber Island]] to the southwest. The permanent setting, the ''scaena'', also rose to the top of the ''[[cavea]]'' as in other Roman theaters.
[[Image:TheatreofMarcellus.jpg|thumb|TheaterMarcellus oftiyatrosuna Marcellusait bir bygece night.resmi]]
The name ''templum Marcelli'' still clung to the ruins in 998. In the [[Early Middle Ages]] the Teatro di Marcello was used as a [[fortress]] of the [[Fabii]] and then at the end of the 11th century, by [[Pier Leoni]] and later his heirs (the Pierleoni). The [[Savelli]] held it in the 13th century. Later, in the 16th century, the residence of the [[Orsini]], designed by [[Baldassare Peruzzi]], was built atop the ruins of the ancient theatre.
 
3.983

değişiklik