İçeriğe atla

Elviye-i Selâse: Revizyonlar arasındaki fark

cift madde
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
(cift madde)
{{çift madde|Elviye-i Selase}}
'''Elviye-i Selase''', Osmanlı döneminde [[Batum]], [[Kars]] ve [[Ardahan]] [[liva]]larının (sancak) ortak adıydı. “Üç Liva” (elviye livanın çoğuludur) anlamına gelir. Bu üç sancak, [[1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı]]’nın ardından yapılan antlaşmayla Çarlık [[Rusya]]’sına bırakıldı. 3 Mart 1918’de yapılan [[Brest-Litovsk Antlaşması]]’yla yeniden Osmanlı topraklarına katıldı. Bununla birlikte [[Mondros Mütarekesi]] uyarınca Osmanlılar bu bölgeyi boşaltmak zorunda kaldılar. Bir süre [[Cenubi Garbi Kafkas Hükümeti Cumhuriyesi]] denetiminde kalan Batum, Kars ve Ardahan, daha sonra [[Gürcüstan]]’ın ve [[Ermenistan]]’ın denetimine girdi. 16 Mart 1921 tarihli [[Moskova Antlaşması]] ve 13 Ekim 1921 tarihli [[Kars Antlaşması]] hükümleri uyarınca Batum Gürcüstan’a bırakılırken, Kars ve Ardahan Türkiye sınırları içinde kaldı.
'''Elviye-i Selâse''', “Üç Liva” ya da “Üç Sancak” anlamına gelir. [[Kars]], [[Ardahan]] ve [[Batum]] Sancakları hakkında kullanılan eski bir tabirdir.
[[Kategori:Osmanlı şehirleri]]
 
[[Kategori:Kars tarihi]]
Bu tabirin, özellikle 1878’den itibaren kullanıldığı söylenebilir. O tarihten itibaren bu bölgenin tarihi, kültürü, stratejik önemi ve bölge halkının esaretten kurtulma ve Anavatan’a katılma mücadelesi Türk tarihinde özellikle Milli Mücadele döneminde büyük bir öneme sahiptir.
[[Kategori:Osmanlı, Türkiye ve Ermeniler]]
 
Yüzlerce yıl Türk hakimiyetinde kalan bu bölge [[1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı]] sonrasında imzalanan Ayastefanos (3 Mart 1878) ve Berlin (13 Temmuz 1878) Antlaşmaları ile [[Rusya]]’ya bırakılmak zorunda kalınmıştı.
 
40 yıllık esaretten sonra [[3 Mart]] [[1918]]’de imzalanan [[Brest Litovsk Antlaşması]] ve bu antlaşmanın müşterek metninin 4. Maddesi gereğince [[12 Haziran]] [[1918]]’de yapılan halk oylaması sonucuna dayanılarak; Sultan [[Vahdettin]]’in [[15 Ağustos]] [[1918]] tarihli “[[Hatt-ı Hümâyun]]”u ile Elviye-i Selâse’nin tekrar Anavatan’a katıldığı resmen kabul ve ilan edilmiştir. Ancak Milli Micadele sırasında [[Moskova Antlaşması]] ile [[Batum]] elden çıkmıştır.
[[Kategori:KarsTarih tarihiterimleri]]
[[Kategori:Osmanlı şehirlerieyaletleri]]
9.446

düzenleme