İçeriğe atla

"Antigone" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
'''Antigone''', eski [[Yunan mitolojisi]]nde [[Thebai]] kralı [[Oidipus]]'un kızı ve [[Sophokles]]'in en büyük [[trajedi]]lerinden birinin kahramanıdır.
 
EfsaneyeEefsaneye göre, Oidipus'un öz annesiyle evlendiğini öğrenince kendi [[göz]]lerini kör etmesi üstüne, Antigone, babasına sürgüne gönderildiği [[Atina]]'ya kadar yol gösterdi. Babası ölünce Thebai'ye dönüp, kızkardeşiyle birlikte, erkek kardeşi [[Eteokles]] ve [[Polyneikes]]'in kavgasını sona erdirmeye çalıştı. İki kardeşi de ölünce, kral olan dayıları [[Kreon]]'un Polyneikesin cesedinin gömülmesine izin vermedi.Thebai'ye ihanet ettiği gerekçesiyle yasaklanması üstüne, Antigone, dayısının yasağına karşın, kardeşinin cesedini gizlice gömdü ve bunun üzerine Kreon onu cezalandırarak mezara kapattı. Çünkü canlı canlı ölmesini istiyordu. Fakat aynı zamanda Kreon'un oğlu Antigone'la nişanlıydı ve eğer Antigone'a bir zarar verilirse kendisini de öldüreceğini öne sürerek şantaj yaptı. Fakat Antigone bu acıya daha fazla katlanamadı ve intihar etti. Nişanlısı yani Kreon'un oğlu da bunun üzerine intihar etti. Ve aynı zamanda da oğlunun intihar ettiğini öğrenen Kreon'un eşi de intihar etti.
 
[[Sophokles]] bu konuyu ve efsanenin kişilerini '''Antigone''' ([[M.Ö. 440]]) adlı trajedisinde kullanmıştır. Kurallara başkaldırmayı haklı gösteren oyun, günümüzde de sık sık sahnelenmektedir. Bu sahnelemelerde gösterge olarak doğal hukuk-pozitif hukuk çatışması ile kadının erkekler karşısındaki konumu ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Antigone hem fiziksel olarak erkekler karşısında yalnız hem de erkek aklın karşısında çırılçıplaktır.
Anonim kullanıcı