İçeriğe atla

"Vikipedi tartışma:Hizmetliler" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎2021: Yanıt
(→‎2021: Yanıt)
(→‎2021: Yanıt)
:::::::Tartışmada görüş belirtmiş biri olarak sonuçlandırmamın doğru olmayacağını ve dolayısıyla da talebini yerine getiremeyeceğimi bildiğini düşünüyorum. İtiraz sürecinin sorunlu olduğuna dair -burada ve/veya başka yerlerde- sen de görüş belirttiğin için bu denli kritik bir konuda fikir birliği tespitinde bulunmanı usulen uygun bulmuyorum. Topluluğun "revize edin" konusunda bir uzlaşıya varmamış olması, "revize etmeyin" konusunda uzlaştığı anlamına da gelmez. Devamlı olarak "icraat"tan bahsetmeni de sağlıklı bir odak olarak göremiyorum, burada kapatacak kişinin herhangi bir icraat beklentisi olmadan yalnızca tartışma sürecine ve sunulan argümanlara odaklı olması gerekli, tartışmalarda mutlaka nesnel bir sonuç çıkmasının zorunlu olmadığını biliyoruz, bu bir sorun değil, Vikipedi'deki tartışmalardaki eşyanın tabiatı. Bir fikir birliği oluşmamışsa, ortak paydayı bulmak için farklı bir eksende tartışmaya devam edilir veya bu örnekte topluluğa biraz rahatlaması, daha aklıselimle başka bir zaman konuşulması için fırsat verilir. Ben net bir fikir birliği göremiyorum ama sen görüyorsan, tecrübesine ve görüşüne saygı duyduğum birinin dediğine elbette kulak kabartırım, nedenini ve nasılını detaylı olarak okumak isterim. Yeri geldiğinde SAS için bile paragraflarca yazıyoruz nihayetinde. [[Kullanıcı:Seksen iki yüz kırk beş|Seksen iki yüz kırk beş / GGT]] ([[Kullanıcı mesaj:Seksen iki yüz kırk beş|mesaj]]) 22.39, 20 Ekim 2021 (UTC)
::::::::Buradaki politika metninin diğer metinlerden en önemli farkı, doğrudan uygulamaya etki ediyor olması. Bunu yukarıda ben dahil bir çok kullanıcı defalarca söyledi. Bu tartışmanın sonuçsuz kalması demek, mevcut metnin cevap veremediği sorunların da mevcudunun korunması demek olacaktır. Örneğin, "Hangi işlemlerin itiraza tabi olacağı" hususu "nesnel bir sonuç çıkmadı" diyerek ötelenemez, kaldı ki nesnel bir sonuç çıkmadığı da yok. Topluluk da öteleyin demiyor, metinde açık yazmadığı için bir "silme işlemi"ni itiraz sürecine sokan birisi olarak bunu en iyi senin bilmen gerekir. Mesele bunları daha ayrıntılı metne geçirmekten ibaret. Fikir birliğini tespit etmeye gelince, burada sunulan görüşler teknik görüşlerdir. Söylediğin anlamda keskin bir taraf belirten bir tartışma olmadığı gibi böyle bir görüş belirten de olmadı. Topluluğun metnin revize edilmesi, ayrıntılandırılması konusunda görüşler sunduğu bir gerçek. Burada sonuçlandırma derken, -söylediğim gibi- bir teklif metin sunulup, son şekli şemali için topluluğa sunulacak. Bunu sen de yaparsın, başkası da yapar. Davet edeceğiniz kişiler varsa buyursunlar gelsinler. Ben elimden geldiğince herkese seslendim. Herkese de kendilerinin de istedikleri gibi başka kullanıcıları çağırmasını söyledim. Geniş katılımın ve topluluğun görüşünün incelenmesine verdiğim önemi yukarıda açık anlattığımı düşünüyorum. Aynı önemi başkasının göstermemesine diyeceğim yok ama uygulamaya da geçmeye çalışırsa, görebildiğimiz/anlayabildiğimiz anda bununla da mücadele etmek gerekli. [[Kullanıcı:Vikiçizer|Vikiçizer]] ([[Kullanıcı mesaj:Vikiçizer|mesaj]]) 23.04, 20 Ekim 2021 (UTC)
:::::::::Süreci veya alt konuları konuşmaktan ziyade konuya odaklı kalmakta fayda var. Belirttiğim üzere, hem hakem kurulunun oluşturulması hem de itiraz sürecinin düzenlenmesine yönelik bir fikir birliği tespiti var, yazma maksadım bu bir referans noktası olmadan buna dair şerh düşmek ve arkasındaki gerekçelendirmeyi dinlemek. "Topluluğun metnin revize edilmesi, ayrıntılandırılması konusunda görüşler sunması" gerçekleşti elbette ama "itiraz sürecinin revize edilmesi gerektiğine dair" fikir birliği tamamen başka bir tespittir. [[Kullanıcı:Seksen iki yüz kırk beş|Seksen iki yüz kırk beş / GGT]] ([[Kullanıcı mesaj:Seksen iki yüz kırk beş|mesaj]]) 23.35, 20 Ekim 2021 (UTC)