İçeriğe atla

Şempanze: Revizyonlar arasındaki fark

Dz.
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Yanlışlık nerede? Belirtilirse iyi olur, yoksa yazılanı ben doğrulayabiliyorum 88.228.204.22 (mesaj) tarafından yapılan 26093407 sayılı değişiklik geri alınıyor.)
Etiketler: Geri al Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği Gelişmiş mobil değişikliği
(Dz.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği Gelişmiş mobil değişikliği
}}
 
'''Bayağı şempanze''' ''('''Pan troglodytes''')'', [[Primatlar|Primates (primatlar)]] [[takım (biyoloji)|takımının]] [[Hominidae|Hominidae (büyük insansı maymunlar)]] [[familya]]sına dahil [[şempanze|''Pan'' (şempanze)]] [[cins]]ini oluşturan iki [[tür]]ün daha iri yapılı olanıdır. "Şempanze" adı daha çok bu türü ifade etmek için kullanılsa da bu durum teknik açıdan hatalıdır. Yakın geçmişe dek daha çok "pigme şempanze" ya da "cüce şempanze" adları ile anılmış olan [[bonobo|]] (''Pan paniscus'' (bonobo)]], ''Pan'' cinsinin diğer türüdür.
 
[[Kongo Demokratik Cumhuriyeti]]'nin [[orman]]larıyla sınırlı bir dağılım alanı olan bonobonun aksine, bayağı şempanzenin Batı ve Orta Afrika'da daha geniş bir dağılım alanı vardır ve bu dağılım alanları içinde ayrı bölgelerde izlenen dört alt türü bulunur. Bu alt türler şöyle sıralanabilir:
34.308

düzenleme